"Z hlediska právního lze účel cesty bezesporu doložit oběma způsoby. Předkládání dokumentu uloženého v mobilním telefonu je však problematické z hlediska dodržení hygienických opatření," uvedli policisté. Kontrolu dokumentu v mobilním telefonu podle nich nelze provést bezkontaktně, trvá delší dobu, a tím zvyšuje riziko případného šíření nákazy. "Proto listinu preferujeme, akceptujeme však oba způsoby," dodala policie.

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli prokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu.
Formulář pro opuštění okresu: Kde ho najdete a kam ho budete potřebovat

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes ve Sněmovně také uvedl, že policie chtěla papírová potvrzení z hygienických důvodů. Policisté by totiž měli být nejméně 1,5 metru od kontrolovaného člověka a potvrzení v mobilním telefonu lze podle Hamáčka na tuto vzdálenost těžko přečíst. Jde o obavu o zdraví zasahujících policistů, řekl.

Vyžadování potvrzení v papírové podobě zpochybňoval pirátský poslanec Ondřej Profant. Poukazoval na to, že ve vládním nařízení se píše o písemném potvrzení, což je listinné i elektronické. "Preferovaná cesta by měla být elektronická, kdy si nikdo nemusí předávat ušmudlaný papír," řekl. Podobně se vyjádřil Dominik Feri (TOP 09), podle kterého ne každý má doma tiskárnu, ale takzvaný chytrý telefon vlastní téměř každý.

Vláda od pondělka výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Hranice okresů lze překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Vycházky, běh a další aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije.

Hranice obcí v ČR.
Mapa katastrů všech obcí: Zjistěte, kam smíte a kam ne. Stačí zadat své místo

V celé zemi začaly v pondělí platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor nebo nanorouška, v obci aspoň rouška.

Policisté v pondělí v celé zemi na hranicích okresů zkontrolovali více než 53 tisíc vozidel, v 1527 případech lidem neumožnili vstup do okresu.