Kdo hodlá o víkendu porušit zákaz pohybu mezi okresy a zamíří na výlet do Krušných hor nebo Českého Švýcarska, narazí na policejní hlídky. Policie v severozápadních Čechách s pokusy o ignorování vládních opatření počítá. 

„Stanoviště jsou vytipována podle vyhodnocení bezpečnostní situace a podle místní znalosti služebních funkcionářů jednotlivých územních odborů,“ sdělila krajská policejní mluvčí Jana Slámová. Už od pondělí 1. března policie kontroluje i místa, kde předpokládá vyšší výskyt osob nerespektující vydaná opatření.

Hranice obcí v ČR.
Mapa katastrů všech obcí: Zjistěte, kam smíte a kam ne. Stačí zadat své místo

Od pondělí, kdy začalo platit omezení pohybu mezi okresy, provedli policisté ve Zlínském kraji na hranicích okresů na 15 tisíc kontrol. Ve více než dvou stech případů odepřeli řidičům vjezd. Polevit v kontrolách nehodlají ani o nadcházejícím víkendu. Navíc se k tomu přidají náhodné kontroly na některých z turisty vyhledávaných míst.

„Počítáme s tím, že pokud bude počasí takové, jaké hlásí, tak lidé vyrazí ven. Jsme připraveni reagovat a případně tam vyslat hlídku,“ prozradil policejní mluvčí Petr Jaroš. Policie bude také kontrolovat povinné nošení adekvátní ochrany úst a nosu.

Již dříve policie avizovala, že nebude natolik shovívavá a bude hříšníky i pokutovat. „Všechna porušení budeme řešit buďto domluvou, pokutou na místě, případně přestupek ohlásíme příslušnému správnímu orgánu. Všechny tyto možnosti jsme využívali doposud a budeme využívat i nadále,“ dodal Jaroš.

Kontroly na horách

O víkendu vyrazí policejní hlídky kontrolovat nejen silnice mezi okresy, ale i horská střediska v Libereckém kraji. „Policisté budou kontrolovat pohyb osob na exponovaných místech. Namátkové kontroly budou tedy probíhat v okolí Bedřichova, Harrachova i přehradní nádrže Souš. Samozřejmě budeme hlídat i přejezdy mezi okresy a namátkově kontrolovat i centra měst nebo vlaková nádraží,“ sdělil mluvčí liberecké policie Vojtěch Robovský.

Na víkend slibující hezké počasí se připravují i horské obce. Z důvodu vládních opatření je třeba omezena kapacita obecních parkovišť v horském středisku Bedřichov. Od pátku 5. března je zredukována kapacita parkoviště Maliník a Centrál na pětinu. Zaparkovat zde mohou pouze místní občané nebo osoby, které do Bedřichova přijíždějí v pracovních záležitostech.

Lidé u některých vládních nařízení přesně neví, jak to přesně je.
PŘEHLEDNĚ: Vysvětlení nejasných nařízení. Týkají se dětí, práce i autoservisů

Cílem policejních kontrol se stanou i výletní místa ve Středočeském kraji.  „Už i policejní prezident Jana Švejdar potvrdil, že se vzhledem k víkendu při kontrolách rozhodně zaměříme i na turisticky atraktivní místa a rekreační oblasti. Ale nechceme specifikovat kde a v jakém množství. Počty těch kontrol zveřejňujeme každý den až poté,“ uvedl tiskový mluvčí policie Středočeského kraje Pavel Truxa. Kontroly by se mohly týkat také tradičně populárního Lomu Amerika. 

Hlídky budou působit také v rámci celého Plzeňského kraje a ohlídají také oblíbené turistické destinace. Ovšem ani přes tato opatření opatření mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák neočekává, že by byla Šumava zcela prázdná.

„Mnozí právě na tři týdny, kdy platí zákaz, najeli do svých apartmánů či bytů na Šumavě a není vyloučeno, že se najdou i jedinci, kteří sem vyjedou i přes zákaz opustit svoji obec,“ řekl Dvořák s tím, že strážci budou stejně jako vždy kontrolovat dodržování zákona o ochraně přírody v oblasti parku.

Areál lednického parku: kontroly podle aktuální situace

Policie v celém Královéhradeckém kraji o nadcházejícím víkendu zesílí kontroly cestování do Krkonoš a Orlických hor.  Podle vládních epidemických opatření k omezení pohybu mohou hory navštívit jen místní obyvatelé. "Vládní opatření nedovoluje lidem provozovat volnočasové aktivity mimo katastr obce, v níž má člověk trvalý pobyt či bydliště," upozornila policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.
 
Dodržování omezení pohybu v Královéhradeckém kraji kontroluje několik stovek policistů. Při kontrolách jim pomáhá 20 příslušníků Celní správy ČR a více než 100 vojáků. Policisté od pondělí do dnešního rána zamezili jízdě mezi okresy řidičům 167 aut. Například za středu a noc na dnešek udělali přes 6200 kontrol, při nichž zjistili 270 přestupků.

Covidové oddělení v nemocnici v Sokolově.
Zátěž nemocnic je extrémní, řekl Blatný. Nastínil, jaký bude plán po 21. březnu

Policisté na jižní Moravě zatím cílené kontroly areálu lednického parku ani okolí brněnské přehrady neplánují, o víkendu budou reagovat podle aktuální situace. „I v turisticky atraktivních oblastech děláme namátkové kontroly. Kolegové jsou v terénu a více hlídek nepřibude. Svá stanoviště mění a kontrolují podle toho, jak se situace vyvíjí,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

K brněnské přehradě zavítají při běžných pochůzkách brněnští strážníci. „Kontroly jsou preventivního rázu, dohlížíme na veřejný pořádek, vládní opatření s tím jdou ruku v ruce,“ přiblížil mluvčí městské policie Pavel Šoba.

V Lednicko-valtickém areálu podle kastelánky zámku Ivany Holáskové ani nelze kontrolování technicky vyřešit. „Areál je rozsáhlý, má sto kilometrů čtverečních. Všichni vědí, že nemají opouštět území obce, takže je to na nich,“ řekla Holásková.

Také policisté v Moravskoslezském kraji uvedli, že určitě budou mapovat terén a zjišťovat, zda se mezi okresy nepohybují i lidé bez platných povolení. Kontroly tak lze v kraji čekat třeba v Ostravici, na Bílé nebo v Trojanovicích, odkud lidé míří na Pustevny. Policie konkrétní být nechtěla, avšak avizovala, že hlídky budou všude.

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Jan Hamáček: Pan premiér odmítá standardní metody krizového řízení

A v hledáčku nekončí jen řidiči, zbystřit musí rovněž turisté. „O nadcházejícím víkendu se policisté zaměří také na horské oblasti a turisticky oblíbená místa. Po-zornost budeme věnovat pěším, ale i dopravní situaci v přilehlých lokalitách a samozřejmě na pří-jezdových trasách,“ uvedla policejní komisařka Soňa Štětínská.

Speciální akce nejsou v plánu ani v Olomouckém kraji. "Na dodržování všech omezení vyhlášených v souvislosti s epidemií covid-19 budeme důsledně dohlížet i během následujícího víkendu. Speciální akce zaměřené na kontrolu turisticky oblíbených lokalit neplánujeme, což však nevylučuje, že i tato místa budou během víkendu namátkově kontrolována," informoval policejní mluvčí František Kořínek. 

Výše pokuty udělená policistou na místě se může vyšplhat až na 10 tisíc korun. Při správním řízení to může být i dvojnásobně.