„Zákazníkům postiženým povodněmi zdarma poskytneme elektřinu na jeden měsíc. Jejich žádosti budeme přijímat od 30. srpna,“ píše se v tiskové zprávě společnosti. Věc má ale menší háček. V dalším odstavci se dočtete: „Sleva bude poskytnuta po dobu jednoho měsíce ve výši průměrné platby.“ „Ano, týká se to pouze jedné měsíční zálohy,“ potvrdila včera pracovnice Zákaznické linky, na kterou tisková zpráva odkazuje.

Potíž je v tom, že lidé v zatopených bytech musí používat vysoušeče. Jejich provoz přijde podle odborníků až na dvacet tisíc korun za měsíc.

„Lidé se už na možnost slevy u nás informovali. Pokud by jim ČEZ odpustil měsíční platbu, byla by to vítaná pomoc. Pokud jde ale o slevu ve výši měsíční zálohy, pak je to taková obezlička, protože měsíční záloha bude pro mnohé lidi představovat desetinu skutečných nákladů,“ domnívá se Michael Canov, starosta Chrastavy, která patřila při povodních k nejpostiženějším.

Podobně vstřícný krok ČEZu vidí i Marie Matušková, starostka obce Višňová a přilehlých osad, které voda zaplavila hned několikrát za sebou.

V nouzi každej Franta dobrej

„V Krkonoších, odkud pocházím, se říká: V nouzi každej Franta dobrej! Na druhou stranu si myslím, že ČEZ je natolik bohatá firma, že by svým dlouholetým zákazníkům, kteří ji vlastně živí, mohla v těžké chvíli pomoci více,“ říká.

Sleva se vztahuje také na chaty, chalupy a obecní prostory. Neplatí pro kůlny, garáže či sklepy. „Tam, kde nejde o bytové či provozní prostory,“ upřesňuje ČEZ.

Žádosti potvrzené obecním úřadem bude ČEZ přijímat na kontaktních místech či písemně do 30. září. Součástí musí být potvrzení místního úřadu, které dokladuje, že byl zákazník zaplaven.