Městem placená úklidová četa Romů začala uklízet venkovní smetiště na chánovském sídlišti 31. ledna. Uplynuly téměř čtyři měsíce a u domů je stále větší pořádek než na sídlištích v Mostě.

Hledat na trávě vyhozený papírek připomíná hledání hřiba v lese pročesaném houbaři. Odpad se neválí dokonce ani v místech, kde stojí popelnice. Zatímco na mosteckých sídlištích Výsluní nebo Liščí vrch leží u kontejnerů hromady věcí, v Chánově je u kovových popelnic čisto. I u nich se zametá.

„Každý den na úklid osobně dohlížím. Lidé si už na pořádek zvykli a odpad vyhazují do popelnic," řekl včera Deníku obrnický podnikatel Josef Tonka, který za úklid ulic zodpovídá. Uvedl, že pro něj pracuje třináct lidí.

Tonka potvrdil, že velkým problémem zůstávají sklepy, ucpané léta hromaděným páchnoucím odpadem. Kdyby někdo vešel do podzemí jako do bazénu, měl by smetí až po břicho. „Je zapotřebí s tím něco dělat," uvedl Tonka. Původně chtěl vyklízet zdemolované byty, práce ale přerušil. Radnice, spokojená s pořádkem v ulicích, teď upřednostňuje řešení sklepů a výtahových šachet, které také sloužili jako popelnice. Na tlející odpad teče voda z poškozených kovových rour.

„Co se týče úklidu venkovních prostor, tak to je v pořádku. Je ale problém s vyklizením výtahových šachet a sklepů," řekla Hana Jeníčková, náměstkyně mosteckého primátora pro rozvoj, majetek a městské služby.

„Je potřeba nejprve udělat nutné opravy takovým způsobem, aby už sběrače kovů nelákalo lézt do sklepa," sdělil Luboš Pitín, náměstek primátora pro ekonomiku, investice a informatiku. Kolik bude záchrana suterénů a šachet stát a kdo ji zajistí, zatím není jasné.

„Nevím, jestli to bude dělat firma pana Tonky, to bychom v tuto chvíli předbíhali," sdělil v pátek Pitín.

Za venkovní úklid, odvoz a likvidaci odpadu má město zaplatit firmě Tonkostav do konce roku 1,9 milionu korun.