Firmy jsou hladové po pracovní síle, a tak téměř všude visí inzeráty, že se hledají učitelé, nejčastěji matematiky, fyziky, chemie či angličtiny. „Přál bych si dvě věci, moci si vybírat kantory, kteří opravdu učit chtějí, a když už je seženu, tak si je udržet slušným platem,“ uvedl Jaroslav Štercl, šéf Asociace pedagogů základního školství. Ukazuje se, že je to přání z rodu zbožných.

UNIVERZITY NA CHVOSTU

Proto se zástupci všech stupňů vzdělávací soustavy 1. září sejdou v Betlémské kapli, aby sdělili své požadavky. „Vysoké školy potřebují 4,5 miliardy korun, které jim byly přislíbeny. Stav platů na vysokých školách je žalostný, odborní asistenti berou 20 tisíc hrubého, doktorandi mají stipendium 7500 korun, což je 60 procent minimální mzdy. Růst o patnáct procent není nijak oslnivý, ale je nutné ho alespoň nastartovat. Plat učitelů na vysokých školách by měl dosáhnout minimálně 150 procent průměrného příjmu v ČR,“ řekl Deníku předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Jan Klička
Pohledem Jana Kličky: Zničit stát jako firmu

Šéf Rady vysokých škol Jakub Fischer připomněl, že země OECD dávají do vzdělání v průměru 4,8 procenta HDP, Česko jen 3,4 procenta.  „Zatímco loni bral u nás odborník s vysokoškolským vzděláním 37 958 korun měsíčně, univerzitní učitel 37 407 korun,“ dokumentoval současný stav Fischer.

HRA O BUDOUCNOST

Šéf školských odborů František Dobšík dodal, že exministryně Kateřina Valachová (ČSSD) sice školství finančně pomohla, ale do značné míry šlo především o narovnání pokřivené situace, kdy si školy s pomocí rodičů platily spoustu aktivit samy, například asistenty a pomůcky pro handicapované žáky.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Merkelová s Macronem zatlačili na Rusko: Uzavřete příměří s Ukrajinou

„Očekávané zvýšení platů se událo jen v menší míře, proto trváme na tom, abychom se k částce 40 tisíc korun na kantorské výplatní pásce dostali nikoli až v roce 2020. Dobré ekonomické výsledky by se měly odrazit v investicích do vzdělání,“ sdělil Dobšík. 

Odbory žádají zvýšení kantorských platů v regionálním školství už k 1. listopadu 2017 o patnáct procent, což by vyšlo na jedenáct miliard, dvě miliardy pak chtějí pro nepedagogické pracovníky. Dohromady by tedy ministr financí Ivan Pilný (ANO) měl najít 17,5 miliardy korun.

SMĚŠNÉ NAVÝŠENÍ

Tento požadavek si v pátek přijde vyslechnout přímo do Betlémské kaple, kam by měl dorazit i lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Rektor Univerzity Karlovy Zima jim nepochybně zopakuje svá včerejší slova, že pokud se solární nebo řepkový byznys dotuje stovkami miliard korun a jeden politický náměstek vyjde stát na desítky milionů ročně, je směšné, když ministr Pilný hovoří o navýšení rozpočtu vysokých škol o sto milionů korun.

Lubomír Zaorálek.
Volební lídr ČSSD Zaorálek se zlobí na Babiše. Palermo, jaké jsme tu neměli