Šéf sociální demokracie se chce ve středu předsedy ANO Andreje Babiše zároveň zeptat na nedávné kroky jeho kabinetu v demisi, jako bylo odvolání některých ředitelů nemocnic nebo tlak na ředitele Generální inspekci bezpečnostních sborů Michala Murína. "Tyto kroky ve mně důvěru nevzbuzují, protože je to vláda bez důvěry," řekl Hamáček a doplnil, že podle něj byla zmíněná rozhodnutí vlády navíc vágně odůvodněna.

Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola dnes Zemana také seznámili s okruhy programových priorit, na kterých strana trvá a se kterými půjde na jednání s ANO. Přesné znění těchto priorit podle Hamáčka ale dostane jako první Babiš.

Samotná účast Babiše, který čelí trestnímu stíhání kvůli podezření dotačního podvodu, ve vládě je podle Hamáčka pro ČSSD stále problémem, ale na středeční schůzce o tom nechce jednat. Chce diskutovat o programu a očekává, že v dalších dnech se pak sejdou expertní týmy obou stran a budou probírat konkrétní priority a jejich možnou přijatelnost.

Hamáček současně doplnil, že spolu se Zimolou a prezidentem dnes probrali různé povolební varianty a sdělili mu i dojmy z první schůzky mezi novým vedením sociální demokracie a premiérem v demisi Babišem. Prezidentovi zároveň slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat.