Nic z toho. Jen podle Mladé fronty Dnes, vlastněné ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), obtěžoval podřízené zaměstnankyně, nevhodně jim říkal, že vypadají „lahodně" a nutil je brát pracovní telefony v sobotu. Kvůli tomu z ministerstva odešlo několik žen, ale také dva náměstci či lidé ze sekretariátu a tiskového odboru. Na nedávný dotaz Deníku, zda neplýtvá penězi, když přijal bývalého redaktora ČT Antonína Zelenku či moderátora Sedmičky na TV Nova Jana Vávru, ministr Chládek řekl: „Pan Vávra je mým tajemníkem už delší dobu, Antonín Zelenka nahradil Ondřeje Macuru, který dostal nabídku psát scénáře a požádal o rozvázání pracovního poměru." Přitom Macurovo jméno MfD použila jako příklad podivně vysoké fluktuace ministerských zaměstnanců.
Odešlo devět žen
Co na to říká Marcel Chládek? „Je to bezprecedentní útok na moji osobu za účelem mého odchodu z ministerstva. Nepodlehnu tlaku Adreje Babiše ve chvíli, kdy se má snižovat školský rozpočet. Článek v MfD je lživý, z 900 zaměstnanců úřadu odešlo devět žen. Když se někdo vdá do Německa, je po nehodě v dlouhodobé pracovní neschopnosti či se po brigádě vrací do školy, těžko to souvisí s mým chováním. Ministerstvo financí muselo nebo raději opustilo 94 procent zaměstnanců, což nikdo neřeší."
Ministr připomněl, že kromě aktuálního sporu o výši rozpočtu (Andrej Babiš navrhl jeho snížení o 8,9 miliardy, Marcel Chládek ho chce navýšit o čtyři miliardy) měl dlouhodobé spory se šéfem sněmovního školského výboru Jiřím Zlatuškou a jeho členem Jiřím Holečkem (oba ANO).
Předseda vlády Bohuslav Sobotka, který na včerejší článek MfD reagoval v řádu hodin, za což ho pochválilo ANO i opozice, svůj postup včera už nechtěl zdůvodňovat. „Z mého pohledu předsedy ČSSD přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády," uvedl ve čtvrtek večer.
Jinak řečeno, Sobotkovi nevadilo, jak Chládek řídil resort po odborné stránce, ale jak působil v politické roli. A v ní nezářil. Prohrál loňské senátní volby, nenašel společnou řeč s poslanci z ANO ze školského výboru, zbrkle předkládal mediálně chytlavá témata, dokázal mnoha slovy neříci nic. Bohuslava Sobotku třeba vytočilo, když ministr školství Deníku loni řekl, že do čela Národní rady pro vzdělávání jmenuje exprezidenta Václava Klause. Marcel Chládek začal zbaběle mlžit a své rozhodnutí následně změnil.
Lze si představit, že byl občas arogantní vůči podřízeným. Z vlastní zkušenosti vím, že na ně z ministerské kanceláře pršely stovky příkazů, někdy chaotických, ale vždy s dovětkem, že se musejí splnit ihned.
Šéf resortu ovšem včera doložil, že za celý rok na něj nepřišla jediná stížnost a postavila se za něj i odborová organizace.
Štech, Syková, Hindls i Gajdůšková
Lze tedy shrnout, že Marcel Chládek padl, protože pro svého premiéra byl politickou přítěží a pro Andreje Babiše drzým žadatelem o peníze. Předseda vlády se zbavil prvního ministra z ČSSD, dočasně ho zastoupí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Zahájil jsem výběr nového ministra, budu mluvit s odborníky, zástupci odborů. Chci vybrat silnou kompetentní osobnost, která bude pokračovat v nutné reformě školství," řekl včera Bohuslav Sobotka.
Naplno se rozběhly spekulace, kdo usedne na Chládkovo místo. Jistě by slušelo ženě, neboť po odchodu Heleny Válkové zůstaly ve vládě jen dvě. Hovoří se o senátorce, přední vědkyni Evě Sykové, poslankyni Vlastě Bohdalové, bývalé místopředsedkyni ČSSD Aleně Gajdůškové či její nástupkyni, náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Teska Arnoštové. Šanci mají i muži z vysokoškolského prostředí, Stanislav Štech, prorektor Univerzity Karlovy, který za ČSSD kandidoval do Senátu nebo Richard Hindls, bývalý rektor VŠE. Jméno náměstka Petra Hulinského je vnímáno spíš jako žertovný kolorit.
Nejen kariérní řád
Na co budoucí ministr školství může navázat? Marcel Chládek získal na učitelské platy čtyři miliardy korun, prosadil vznik Fondu na rozšíření kapacity MŠ, připravil novelu vysokoškolského zákona, ukončil ponižující praxi opakovaného uzavírání smluv s kantory na deset měsíců, zamezil odchodu 17 tisíc nekvalifikovaných učitelů díky úpravě zákona o pedagogických pracovnících. Svému nástupci nechává na stole návrh nového systému financování regionálního školství a zavedení kariérního řádu.
Vzdělávací společnosti, jako EDUin nebo SCIO, odmítaly Chládkovu snahu zavést plošné přijímací zkoušky na střední školy, ale ty jednoznačně podporuje premiér, takže Chládkova vize pravděpodobně dojde naplnění. Svaz průmyslu a dopravy zase tlačí na zavedení povinné maturitní zkoušky z matematiky a masivní podporu technického vzdělávání. I tady lze očekávat, že rozjetý Chládkův vlak pojede dál.
Bitva o rozpočet
Nejtěžší bude střet s ministrem financí o výši školského rozpočtu. A to je podle mě hlavní důvod Chládkova pádu. Babišova Mladá fronta Dnes vlastně premiérovi výrazně pomohla. Mediálně odrovnala zpochybnitelného ministra. Ten, jehož nyní Bohuslav Sobotka vybere, se o rozpočet popere bez zátěže lahodných lichotek a kouření doutníku s nohama na stole.
Štech, Syková nebo Hindls jsou kvalitní kandidáti a mohou uspět. Jen musejí pochopit, že školství nejsou jen univerzity a věda. Ba naopak, především jsou to základní školy, desetitisíce učitelů a výzvy informačního věku.