Když chlapci na cirkulárce připravovali z odpadního řeziva špalíčky určené k prodeji na topení, Leon se při manipulaci smekl. Spadl přímo na běžící pilu a roztočený kotouč zachytil jeho pravou ruku. Ukazováček a prostředníček mu téměř odřízl, takže lékaři museli sešívat i šlachy, a zachytil také prsteníček a malíček. Zdravotníci zatím ani nechtějí odhadovat, jak bude malý pacient schopen hýbat prsty poté, co mu ze zraněné ruky sejmou sádru.

„Nechápu to; vůbec by mě nenapadlo postavit Leona k takové práci. Je to chlapec, který je zbrklý – a zrovna jeho bych s pilou nenechala samotného bez dozoru,“ krčí rameny zástupkyně ředitelky školy ve Smečně Věra Peková.

Provozovatelka pily Dagmar Zvárová se ale brání. „S pilou vůbec neměli pracovat; tu si pustili sami,“ vysvětlila s dodatkem, že úkolem nezletilých brigádníků bylo pouze rovnat dřevo do takzvaných kruhů.

Zvárová ale připouští, že na kluky, kteří podle jejích slov moc prosili, aby si mohli přivydělat, nedohlížela. „Ležela jsem v posteli s chřipkou,“ řekla Deníku. V tom, že jako brigádníky zaměstnala školáky, ovšem problém nevidí: „Děti přece pomáhaly odjakživa… “

Případem se zabývají i policisté. „Událost se prošetřuje pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Zatím jsme na samém počátku vyšetřování a obvinění nebylo dosud nikomu sděleno,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.

(hus, hol)