Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpověď ženy odsouzené za pokus o vraždu: Chlapi mě bili, bála jsem se o život

Olomouc, Šumperk /ROZHOVOR/ - Sešly jsme se pár hodin poté, co převzala výzvu k nástupu do vězení. Kamila Kalašová si musí odsedět deset a půl roku za to, že bodla bývalého přítele. Několikaměsíční soužití s mužem, kterého dnes potkává v ulicích Šumperka, bylo divoké. Ženě podle jejích slov ubližoval. Stejně jako většina mužů, kteří prošli jejím životem. Přitom je krásná a působí až křehce. „Na chlapy jsem měla smůlu. A nakonec jsem na to taky doplatila. Roky jsem trpěla jejich bití a měla strach, že jednou nepřežiju, nakonec skončím jako vražedkyně v kriminále," vypráví v rozhovoru pro regionální Deník šestatřicetile­tá žena.

2.4.2015 20
SDÍLEJ:

Kamila Kalašová dostala 10,5 roku vězení za pokus o vraždu bývalého přítele.Foto: DENÍK/Daniela Tauberová

Kdy nastupujete?
Zhruba za tři týdny: 20.dubna.

Jak je vám?
Nespím. Nedokážu spát. Myšlenky na vězení, jak ho zvládnu, se snažím zahánět do kouta. Jinak bych se musela zbláznit. Chodím do přírody, ve které hledám sílu na to, co mě v kriminále čeká.

Cítíte vinu? Prožíváte něco jako pokání?
Cítím být nevinná. Neříkám, že jsem neublížila, ale nechtěla jsem zabít. Byli jsme opilí. Bránila jsem se. Poté, co jsem si prožila s muži, jsem cítila, že mi jde o život.

To je v soudní síni slyšet docela často z úst těch, kteří se pokusili zabít..
Víte, šest let jsem žila v Praze ve vztahu, kdy mě partner surově bil. Pětkrát mi zlomil nos, mám zašitou bradu, pusu.

Jak to souvisí s pokusem o vraždu vašeho šumperského partnera?
Jednoduše: pokud roky čelíte domácímu násilí a dostáváte se do situací, kdy vám jde o život, poznamená vás to. Uvědomujete si, že vás někdo skutečně může zabít. Někdo za vámi zrychlí krok a vy se cítíte ohrožená.

Proč jste neodešla? Říkáte, že jste s ním žila šest let..
Žili jsme spolu v pronájmu a začátek byl samozřejmě krásný. Člověka nepoznáte hned. Po půl roce jsem zjistila, že je závislý na alkoholu. Poté jsem skončila v psycho-sociálním centru pro oběti domácího násilí. Poskytli mi zázemí v „desko domku", které jsem si platila. Bohužel vedle mě bydlela paní, která hodně pila a vyhrožovala mi. Jednou na mě vzala nůž. Odešla jsem proto zpět k příteli, protože to vyšlo nastejno… Po šesti letech tohoto strašného vztahu jsem poznala muže ze Šumperka¸ za kterým jsem odešla zpátky na Moravu. Pocházím z Kroměříže.

Proč jste se neobrátila na rodiče, sourozence..?
Otec mi zemřel, když mi bylo dvacet. Byl těžce nemocný. S matkou mám velmi složitý vztah. Sestra žije na Kanárských ostrovech. Nestýkáme se.

Zamilovala jste se a začala žít v Šumperku? Kde jste pracovala?
Vystudovala jsem uměleckou školu. Mám maturitu. V Praze jsem hlavně prodávala v obchodech s oděvy. Tady v Šumperku jsem pořádnou práci nenašla. Brala jsem brigády, uklízela. S novým partnerem jsem bohužel dlouho nebyla. Byl silně fixovaný na rodiče. Do toho přišlo mimoděložní těhotenství. Skončila jsem tady sama v pronájmu a jako náplast přišel dotyčný..

Ten, kterého jste se pokusila zabít… Jak jste se poznali?
Na diskotéce. Bydlel u rodičů a já v pronájmu. Chodil za mnou, ale nedělalo to dobrotu. Cítila jsem, že není v pořádku. Pak jsem se dozvěděla, že se léčil kvůli psychickým problémům a závislosti na automatech a drogách. Pobývali jsme u mě v pronájmu nebo na chatě u jeho rodičů. Nakonec jsem musela z bytu pryč. Zhruba po dvou měsících našeho vztahu. Když se opil choval se divně, začal jako by zpívat fistulí, zhasínat a rozsvěcovat světlo, stahoval ze mě přikrývko. Domácí mě nakonec vyhodila.

Šla jste k němu? Do bytu jeho rodičů?
Měli jsme tam jednu místnost. Jeho otec pracoval turnusově a odjížděl třeba na dva týdny pryč, jeho matka bydlela střídavě v bytě a na chatě.

Pili jste? Brali drogy? Násilí bylo mezi vámi?
Já jsem tvrdou drogu nikdy neužila. Kdysi marihuanu. Alkohol jsme samozřejmě pili. Jestli přítel něco bral, nemůžu říct. Byli jsme spolu přece jen něco málo přes čtyři měsíce.

Zajímá mě, zda se choval násilnicky..
Špatně se mi o tom mluví: jednou mě začal škrtit. Tloukl se mnou o skříňky v kuchyni. Zdálo se mi, že chvílemi byl úplně mimo.

Proč jste neodešla?
A kam? Měla jsem u nich všechny věci. Neměla jsem, kam odejít. Skončit na ulici?

Jak jste vycházela s jeho rodiči?
Jeho matka byla hodně sama. Promluvila jsem s ní, snažila jsem se s ní vyjít. Přítel nevydělával, dříve dělal číšníka, ale v té době byl bez peněz. Dostala jsem od bytné zpět kauci, tak jsem nás v podstatě živila já. Někdy přispěli jeho rodiče.

Můžete popsat ten den, kdy došlo k napadení, za které jdete do vězení? Noc ze 16. na 17.listopadu 2013? Pili jste?
Ano. Byli jsme v pokoji, který sousedil s ložnicí jeho rodičů. Nebyl pořádně zařízený, nebylo v něm skoro nic. Na zemi ležely moje věci v taškách, byly tam rybičky a pračka – co jsem si s sebou přinesla. Stála tam komoda, stůl. Ten den přijel jeho otec.

Pili jste?
Začali jsme docela brzy, někdy kolem poledne. Bylo mezi námi dusno. Hodně dělalo to, že jsme neměli soukromí. Odešli jsme ven. Měl ten den teplotu, tak šel na ošetření k doktorovi. Dostal antibiotika, která si vyzvedl v lékárně. Říkal, že je bude brát, a proto už pít nebude – bylo kolem půl druhé. Pak si ale dal pivo a pili jsme dál. Když jsme se po půlnoci vraceli domů, začal se přetahovat. Strhl mi kabelku. Byli jsme opilí. Svlékla jsem si bundu, nechtěla jsem se s ním tahat. Viděla jsem, jak ji pak cpe do batohu. Jenže, když jsme přišli domů, zjistila jsem, že nemám kabelku, ve které byly klíče od bytu, doklady, mobil, peníze – kolem osmi stovek. Poslala jsem ho pro kabelku. Celou dobu jsem totiž byla přesvědčena, že ji dal do batohu i s bundou. Nechtěl se pro ni vrátit s tím, že je nemocný.

To vás pořádně naštvalo..
Dostala jsem vztek. Pil do noci, ale najednou je nemocný a pro kabelku, kterou mi strhl z ramene jít nemůže? Hádali jsme se. Začal do mě strkat a honit po pokoji. Upozorňovala jsem ho, ať na mě nesahá, že se ho bojím. Věděl, co se mi v minulosti dělo.

Tak jste šla k příborníku, vzala z něj nůž a bodla?
Ne. Příborník byl položený v pracovním stole, na kterém byl počítač. Byl ve fochu na papíry nad šuplíky. Nůž jsem vytáhla, když do mě strkal. Pronásledoval mě z pokojíčku do obýváku a nůž jsem vzala jako varování. Nezaútočila jsem na něj.

Tomu nerozumím..
Nůž jsem použila ve chvíli, kdy mě natlačil na rohovou komodu na prádlo. Bil mě do hrudníku a prsou. Nůž v tu chvíli ležel za mnou a já ho vzala a bodla, kousek od srdce. Měli jsme oba přes dvě promile. Byl to moment.

Rodiče v tu dobu nespali?
Říkali, že je to nevzbudilo.

Jak potyčku a bodnutí popisujete, potvrdilo se vše i u rekonstrukce při vyšetřování? Napadený tvrdil, že si zrovna skládal věci..
Není to pravda. To bych jej logicky musela bodnout do boku nebo do zad. U rekonstrukce jsem nebyla.

Člověk stíhaný z pokusu o vraždu a nebyl u rekonstrukce toho, co se tu noc stalo?
Spadla jsem na obrubník a poranila si krček. V červnu 2014 jsem prodělala náročnou operaci a budoucnu se nevyhnu výměny kyčelního kloubu. S nohou mám problém od 13 let, kdy jsem měla úraz.

Zastupoval vás obhájce..
Kdybych věděla, jak mě bude ex-offo zastupovat. Budu se hájit sama. Kdybych měla aspoň třicet tisíc, mám právníky, kteří se o mě skutečně zajímají.

U krajského soudu jste byla. K odvolacímu soudu jste nedorazila..
Ležela jsem po operaci na LDN. Byla jsem tam půl roku. Lékař napsal soudci, že jsem podstoupila náročnou operaci a užívám léky od bolesti, na spaní a zklidnění. Zařídil mi sanitku, abych se k soudu dostala. Neměla jsem tam vůbec jezdit, ale bylo mi řečeno, že je tam bezbariérový přístup.

Měla jste říct, že se přítel choval jako náměsíčný a sám se na nůž nabodl..
Už jsem popisovala, že jeho chování se v opilosti změnilo. Nepřipadal mi, že je při smyslech. To jsem tím chtěla říct.

K vrchnímu soudu jste nepřišla.. Proč?
Od propuštění z LDN jsem se stěhovala čtyřikrát. Ocitla jsme se na ulici. Byla jsem odkázána na pomoc Armády spásy, kam mě přivezla policie po výslechu. Byla jsem vyčerpaná, dezorientovaná. Nedošlo mi, že je to tak závažné a já skutečně mohu dostat deset a půl roku. Advokát říkal, že je možná podmínka.

Ano, váš advokát se snažil senát přesvědčit o tom, že se jednalo „pouze" o těžké ublížení na zdraví a požadoval, aby se věc vrátila k soudu prvního stupně. Neúspěšně..
Víte, bývalý ležel osm dní ve fakultní nemocnici, kam byl letecky přepraven, nebyl tam ani deset dní. Poté jsme se sešli v Grandu, kam přišel na pivo. Nemá trvalé následky. Vypadá v pohodě. Na těle má, tuším, tři jizvy. Žije a bude žít normální, životem. A já? Já jdu na 10,5 roku do kriminálu…
Podle vrchního soudu nebyl důvod ani ke snížení trestu a sazba byla v tomto případě deset až osmnáct let. Čekala jste podmínku?
Ano. Věřila jsem, že se někdo bude zabývat tím, že jsem zažívala domácí násilí. Že v sobě nemám agresivitu, protože kdyby tomu tak bylo, zabila bych už partnera, který mě týral v Praze.

Tím se jistě zabýval znalec, bez jehož posudku soud nemohl rozhodnout..
Ano. Zkoumali můj stav. Dvakrát. Když to zjednoduším, malovala jsem panáčka a panenku, vysypala ze sebe abecedu bez diakritiky.. Nikdo nechtěl vidět papíry o zraněních, která mi způsobil bývalý partner v Praze. Co jsem v životě prožila si lékař vyslechl, ale domácí násilí nijak nezdůraznil. Nic jsem si nevymýšlela. Označil mě jako průměrně inteligentní s tím, že u soudu budu vypovídat účelově. Cítila jsem, že od počátku jsou vůči mě všichni předpojatí. Že jsou přesvědčeni, že já jsem ta špatná..

Nejpozději 20.dubna musíte nastoupit do vězení, budete ještě podnikat nějaké právní kroky? Jsou mimořádné opravné prostředky..
Nevím o tom. Bylo mi řečeno, že ze zdravotních důvodů případně mohu požádat o odklad.

Uděláte to?
Ne.

Kde budete do doby, než nastoupíte do vězení?
Ubytovny, kam bych mohla jít, nepřipadají s ohledem na můj zdravotní stav v úvahu. Pomohli mi přátelé, kteří mi v Šumperku poskytli útočiště. Chodí mi tam pošta, mohu se tam umýt a vyspat..

Nejdříve se dostanete na svobodu, když vám bude skoro pětačtyřicet let.. Poslední vztah a jeho konec vás zřejmě připravil o možnost být matkou. Uvažovala jste o tom?
Kdysi jsem byla u astroložky a ta říkala, že budu mít syna. Těšila jsem se, že to bude Samuel. Po mimoděložním těhotenství s hodným, ale pro život nepoužitelným mužem, jsem sebe jako matku vzdala. Co bych mohla dítěti nabídnout? Lásku? Tu jsem nepoznala a je to možná to nejvíce, co by děti měly dostávat. Ne, dítě ne. Nechci, aby skončilo jako já.. Jako oběť nějakého omylu, justiční chyby. Jinak se totiž necítím.

Autor: Daniela Tauberová

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.
60 23

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

Středozemí je spása i záhuba migrantů. Ročně jich tu průměrně utonou dva tisíce

Středozemní moře pohltilo od roku 2000 bezmála 34 tisíc těch, kteří snili o lepším životě v Evropě. Uvedla to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) s tím, že mořská hranice mezi Evropu a Afrikou je nejnebezpečnější na celém světě.

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT