Sklizeň se rozjela na plné obrátky, úroda by měla být lepší než loni

Kvůli loňskému nižšímu výnosu bude podle Kořena chmel letos na trhu chybět. „Zemědělci uzavírají s odběrateli smlouvy o prodeji chmele až na sedm let. O český chmel je ve světě zájem, takže v nejbližších letech problémy s odbytem neočekáváme,“ uvedl Kořen. Kvůli nedostatku chmele stoupá také jeho cena. Zatímco v loňském roce se chmel prodával v průměru za 129 000 korun za tunu, letos mohou dostat někteří zemědělci až 160 tisíc korun za tunu.

Počet chmelnic ale za poslední tři roky poklesl zhruba o 500 hektarů. V letošním roce je v České republice výměra chmelnic, které jsou převážně na Lounsku a Litoměřicku, 5408 hektarů. Důvodem poklesu výměry chmelnic je nedostatek peněz na jejich obnovu. Náklady na produkci jedné tuny chmele se mohou vyšplhat až na 170 000 korun.

„Když zemědělci hospodaří s kladným výsledkem, dá se hovořit o zázraku. Naposledy byl výrazný kladný hospodářský výsledek v roce 2005, kdy byla rekordní úroda,“ řekl Kořen. Výměra pěstování chmele v roce 2006 v České republice činila 11% světové plochy a umísťuje ji tak na třetí místo mezi světovými pěstiteli chmele. Rozhodující část výměry chmele představovala odrůda Žatecký poloraný červeňák, pěstovala se na 91 procentech chmelnic. Další české odrůdy zaujímaly 448 hektarů.