Kromě rybníku Šeberák by lidé v Praze měli dobře zvážit i osvěžení v Hostivařské přehradě. V obou případech jsou důvodem přemnožené sinice. Viditelně zhoršená kvalita vody je také v nádrži Džbán, ke koupání je ale stále vhodná. Ve zbylých pražských koupalištích, kde se měření provádějí, je voda v pořádku.

Většinou výborná je voda na kontrolovaných koupalištích ve středních Čechách. Zhoršení zaznamenali hygienici v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde se zvýšil výskyt sinic a platí tam třetí stupeň na pětibodové škále. Stejnou známku dostalo přírodní koupaliště Mcely na Nymbursku.

V Ústeckém kraji má mírně zhoršenou jakost vody jezero Chmelař na Litoměřicku a zatopená jáma ve Varvažově na Ústecku. Naopak ve velmi kvalitní vodě se mohou lidé osvěžit třeba v Kamencovém jezeře na Chomutovsku, v Matyldě a Benediktu na Mostecku, v Nechranické přehradě nebo v Barboře na Teplicku.

Na Liberecku má zhoršenou kvalitu pět z 36 sledovaných vodních ploch. Na Českolipsku má sníženou průhlednost Máchovo jezero u Doks a koupaliště Nedamov v Dubé a Zákupy. Platí zde doporučení se po koupání osprchovat, riziko vzniku zdravotních obtíží je ale malé. Stejné doporučení platí od začátku sezony pro přírodní koupaliště v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Za nevhodné pro citlivé jedince, kam patří těhotné ženy, děti či alergici, považují hygienici od začátku sezony koupaliště v Chrastavě u Liberce.

Na západě Čech by si zájemci o koupání měli odepřít osvěžení ve Velkém rybníku u Hroznětína na Karlovarsku. Zhoršenou jakost vody, tedy třetí stupeň z pěti, zjistili hygienici začátkem července ve vodní nádrži Skalka na Chebsku.

Podobně hygienici hodnotí i situaci na některých koupalištích na Klatovsku. Nevhodný ke koupání je velký bazén koupaliště v Janovicích nad Úhlavou, a to kvůli zhoršeným mikrobiologickým ukazatelům. Mírné riziko představuje i koupání v rybníce Valcha na Klatovsku, kde měření prokázala zvýšený výskyt sinic.

Na jihu Čech má problémy s kvalitou vody rybník Staňkovský poblíž Chlumu u Třeboně. Vykazuje totiž zvýšený výskyt sinic a snížila se i průhlednost vody. I zde hygienici doporučují po koupání sprchu.

Zásadní problémy nemají východočeská koupaliště. Výjimkou jsou rybníky Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku, ve kterých se voda začala kazit už na začátku léta. Nevhodná ke koupání je také nádrž Sedlice na Pelhřimovsku, v jejíž vodě přetrvává vysoký obsah sinic.

Na Moravě hygienici nedoporučují koupání v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku, kde byla v minulých sezonách potvrzena přítomnost cerkárií. Bez obav mohou k vodě vyrazit Brňané. Všech pět koupališť na Brněnské přehradě je podle hygieniků vhodných ke koupání.