Zástupci obcí na Liberecku se vnázorech na novelu zákona opozemních komunikacích, kterou již schválil Senát, rozcházejí.

„Domnívám se, že je to tak správně. Kolikrát není ani vmoci majitelů přilehlých domů chodník udržovat,“ sdělil svůj názor místostarosta Chrastavy MiloslavPilař.

Odpůrci novely se obávají, že obce na údržbu nebudou mít peníze. „Musíme dělat vše pro to, aby nám prostředky zbyly. Přece nemůžeme například po starých lidech chtít, aby se nám starali omajetek. My, jako obec, se snažíme chodníky uklízet již nyní,“ dodal MiloslavPilař.

Částečně odlišný názor má místostarosta Frýdlantu Miroslav Farlas. „Myslím, že ani jeden způsob není správný. Na jedné straně si neumím představit, jak by měl chodník udržovat invalidní občan, na druhou stranu nemáme na údržbu ve svém rozpočtu peníze. Měla by se najít zlatá střední cesta,“ uvedl pro Deník Farlas.

Ve prospěch novely hovoří fakt, že většina obcí je pojištěna proti škodě způsobené třetím osobám. Návrh novelizace zákona nyní projednává sněmovna.

 

Uklízení chodníků si vyžádá miliony korun

Jablonecko/ Vláda schválila návrh novely zákona opozemních komunikacích, kterou navrhl senátor Jaroslav Kubera (ODS) a poslala ji na projednání do poslanecké sněmovny. Hlavní návrh je jasný. Za úrazy způsobené stavem chodníků by do budoucna měly být zodpovědná města a obce. To se městu snejvětším počtem kilometrů chodníku na Jablonecku nelíbí. „Pro město by to byla až šílená rána, určitě by šlo omilióny korun ročně,“ uvedl Jan Vojíř, vedoucí dopravního a silničního úřadu jablonecké radnice.

Pro Jablonec by zákon, pokud by Sněmovnou prošel znamenal velké zatížení. „Znamenalo by to ve velkém změnit plán zimní údržby, významný nákup menší techniky, posílení Technických služeb nebo zavedení speciální čety. Nárůst finančních prostředků by byl obrovský,“ řekl Petr Tulpa, starosta Jablonce. Podle jeho názoru může být taková novela výhodná jen pro města vnížinách. „Stát opět něco hodí na obce a nepřidá ani korunu. městům jako je Kolín nebo Pardubice, těm je to jedno, mi příjdeme ovelké peníze,“ konstatoval Tulpa. „Tento návrh je opět plácnutí do vody od lidí, kteří neví nic osituaci zimních měsícíů vměstech a střediscích ležící vhorách a na jejich úpatí,“ dodalTulpa.

Například vŽelezném Brodě, který má ale nepoměrně méně chodníků než Jablonec, se Technické služby ostav chodníků starají již roky. „Stechnikou vyjíždíme brzy ráno, aby měli lidé snadnější cestu do zaměstnání,“ uvedl Ivo Havlíček, jednatel TS Železný Brod. Podobně problém řeší imenší obce. „Povinnost již dnes bereme na sebe, byť zákon leží na majiteli nemovitosti,“ řekla Věra Mužíčková, starostka obce Plavy. (jsd)