"Audit nám už teď odhalil, že je nutné, aby stát měl centrum, které bude komplexně monitorovat teroristické a hybridní hrozby i tzv. propagandu cizí moci," uvedl Chovanec v tiskovém prohlášení. Příkladem hybridní hrozby jsou podle ministra kampaně, kterými samozvaný Islámský stát míří na základní zájmy státu a společnosti.

"Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni," popsal ministr úkol centra, které by mělo začít fungovat od začátku roku 2017. "Budou to civilové, zaměstnanci ministerstva vnitra. Nechci, aby v tom byli policisté ani zástupci tajných služeb," dodal ministr. Centrum by však s tajnými službami spolupracovalo. Jedna z menších buněk by se mohla specializovat na analýzu dezinformací z otevřených zdrojů včetně sociálních sítí a jejich vyvracení.

Národní systém ochrany měkkých cílů

Dalším novým prvkem v ochraně před terorismem by se mohl stát Národní systém ochrany měkkých cílů. Jsou to místa, kde se shromažďuje velké množství lidí, například obchodní centra, univerzity a velké závody. "Jde také o důležité infrastrukturní body, které zajišťují rozvod elektrické energie nebo vody," doplnil Chovanec.

Stát by v tomto systému fungoval jako metodická opora - soukromým objektům by radil, jak zvýšit odolnost proti útokům. S finanční pomocí ale nepočítá. "Jsme připraveni poskytnou metodickou pomoc, ale u těch privátních subjektů si myslíme, že by si to měly platit samy," podotkl ministr.

Obě novinky jsou prvními výsledky bezpečnostního auditu, který resortu vnitra zadal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dalším průběžným opatřením je podle Sobotky navyšování kapacit policie, armády a tajných služeb nebo zlepšení ochrany mezinárodních letišť v Česku.

Ministr vnitra dnes řekl novinářům, že Česko je podle jeho názoru nejvíce ohroženo extremismem, migrací a také nedostatkem vody. "Bezesporu je to sucho, které z toho dnes vychází. Velmi nás překvapilo, jak je toto téma náročné na řešení. Je třeba s tím začít velice rychle něco dělat," poznamenal Chovanec.

Bezpečnostní audit ČR bude mít 11 kapitol zaměřených na jednotlivé hrozby. Předběžně je zatím uzavřeno pět - extremismus, terorismus, bezpečnostní aspekty migrace a antropogenní a přírodní hrozby. Dalších šest oblastí by mělo být zpracováno do konce léta. Chovanec doufá v to, že na konci příštího roku by se materiálem mohla zabývat Bezpečnostní rada státu a následně i vláda.