" Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) stál před kamerou s kulovnicí v ruce a oznamoval občanům, že předloží novelu ústavního zákona, která ochrání práva držitelů zbraní před dopady nové směrnice Evropské unie. Ta má zavést omezující pravidla pro nabývání a držení zbraní. Tento týden ji bude Evropský parlament schvalovat.

Čtěte také: Praha vyplatila matce paterčat Kiňové peníze ze sbírky

Řada lidí Chovancovým slibům věří. „Sněmovna i Senát v minulém roce odhlasovaly rezoluci, že se směrnicí nesouhlasí. My teď s postupujícím procesem v Bruselu sledujeme, jak se z toho někteří poslanci a senátoři snaží nějakým způsobem vykroutit," líčí Jakub Smetánka ze sdružení Lex, které hájí práva majitelů zbraní. Dodává, že si po všem, co už od politiků slyšel, váží ministra vnitra. „Ten naopak dělá všechno pro to, aby bezdůvodnému omezování práv zabránil."

Které zbraně by Evropané nesměli vlastnit?Zdroj: DENÍK

Zřejmě ale záleží na tom, jestli se na kanál YouTube díváte v Praze, nebo v Bruselu. „Prakticky všichni čeští europoslanci se snaží novou směrnici smést ze stolu. Pan ministr nám ale moc nepomáhá. Bohužel nedokázal s resortními kolegy z jiných zemí navázat žádná spojenectví, která by vyjednávací pozici České republiky v Bruselu nějak výrazně posílila," tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Stejný názor má i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Ministr vnitra tady v Bruselu moc často vidět není. Nejezdí sem, nelobbuje, a tak se potom nelze divit, že námitky naší země nemají žádnou oporu. Proto mě překvapuje, když vidím, jaké politické divadlo hraje v Česku, kde se nechává natáčet se zbraní v ruce, aby vytvořil dojem bojovníka proti odzbrojování občanů. Tady v zahraničí rozhodně žádným bojovníkem není," konstatuje Pospíšil.

Ještě radikálnější je europoslanec Evžen Tošenovský (ODS). Ten vytýká nečinnost rovnou celé vládní koalici. „Směrnice byla plná chyb. Hned na začátku proto měla vláda spustit proces žluté karty. Najít spojence a společně s nimi to zastavit. Dát Bruselu najevo, že ta norma je pro Česko naprosto nepřijatelná. Teď už není podstatné, jestli pan ministr Chovanec něco kutí a všelijak pytlíkuje, aby dal najevo, že s tou směrnicí nesouhlasí," říká Tošenovský (ODS).

Deník požádal ministra Chovance, aby se ke kritice vyjádřil. Dosud ovšem neodpověděl. Už předtím ale uvedl, že Česko s návrhem směrnice nesouhlasí.

Nenechte si ujít: U mladých řidičů jsou časté diskotékové dopravní nehody, říká psycholog

Co se změní, když evropský parlament směrnici schválí?

Začne platit zákaz těchto poloautomatických zbraní:

  • Zbraně, které byly původně automatické, ale po technické úpravě jsou poloautomatické. V Česku je nyní zhruba 30 tisíc takových zbraní.
  • Poloautomatické zbraně se sklopnou pažbou, která je kratší než 60 centimetrů. V Česku je asi 10 tisíc těchto zbraní.
  • Poloautomatické pušky se zásobníkem o více než 10 nábojích.
  • Poloautomatické pistole se zásobníkem o více než 20 nábojích.
  • Kvůli nejasné definici hrozí i zákaz pistolí se zásobníkem nad 20 ran a pušek se zásobníkem nad 10 ran.
  • Občané budou nově muset registrovat i tyto zbraně:
  • Poplašné pistole a revolvery, které lze snadno změnit na zbraně střílející ostrými náboji. V Česku jde řádově o statisíce zbraní.
  • Jednoranové dlouhé střelné zbraně s hladkým vývrtem (historické předovky). V Česku jde řádově desetitisíce až o statisíce zbraní.
  • Řádně znehodnocené zbraně. V Česku jde o řádově desetitisíce až statisíce zbraní.

Jak hlasovali čeští europoslanci?

Evžen Tošenovský (ODS)

Podepisuji se sice pod všechny pozměňovací návrhy, ale hlasovat budu proti. Protože ta norma je špatná. Ona se nedá vylepšit. Je totiž od začátku chybně postavená. EU nemá problémy s legálně drženými zbraněmi, nýbrž s nelegálními zbraněmi. A těch bude přibývat. Když byl konflikt v Srbsku, dostalo se na černý trh obrovské množství zbraní. Teď je ohniskem konfliktu například Ukrajina. Už se odtamtud vynořily tisíce neevidovaných zbraní. A tenhle jev nezastavíte tím, že seberete zbraně sportovcům a myslivcům. Přesto podle mě směrnice hlasováním projde. Nálada v evropském parlamentu je pokrytecká. V Německu, Francii i Holandsku budou volby. Mnozí chtějí dát najevo, že se starají o bezpečnost. A to, že směrnice bude mít kontraproduktivní dopady, v tuto chvíli nikoho nezajímá.

Jiří Pospíšil (TOP 09, Starostové)

Jsem vegetarián, bojuji za práva zvířat a nevlastním žádnou zbraň. Takže mě nemůže nikdo podezírat ze střetu zájmů, když říkám, že budu hlasovat proti směrnici. Evropská komise si myslí, že sníží riziko teroristických útoků tím, že zakáže určité typy poloautomatických zbraní. Ale to je nesmysl! Teroristé útočili nelegálními zbraněmi. Nebo nákladními automobily. Zakážeme snad kvůli tomu kamiony? Připomíná mi to francouzskou královnu Marii Antoinettu. Když jí v roce 1789 vysvětlovali, že se lid bouří, protože má hlad, tak údajně pravila – když nemají chleba, ať jedí koláče! Za tou směrnicí se skrývá stejně chybná politická úvaha. Pokud bude přijata, doporučuji, aby se česká vláda obrátila na Evropský soudní dvůr a okamžitě podala žalobu. Ve směrnici je taková spousta právních i technických chyb, že žaloba nemůže neuspět.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Budu hlasovat proti. Přestože se nám řadu věcí podařilo ze směrnice vyhodit, mnoho nesmyslů v ní zůstává. Kupříkladu omezení zásobníků pro dlouhé zbraně ze třiceti ran na deset a u krátkých zbraní na dvacet. Snížení velikosti zásobníku nemá žádné logické opodstatnění. Zástupci sdružení GunLex mi předali zásobník do pušky vytištěný na 3D tiskárně. Po úpravě pilníkem skutečně funguje. Provezl a pronesl jsem zásobník přes všechny letecké, policejní a jiné kontroly. Plastová krabička v kufru zkrátka nikoho nevyburcuje k reakci, ani není předmětem kontroly nebo odebrání. Zásobník navíc nikdy nebyl, není a nebude hlavní částí zbraně. Jde o spotřební věc s životností kratší než je životnost zbraně. Není evidován. Nemá výrobní číslo. Po Evropě se volně potulují miliony zásobníků! Nová směrnice zkrátka působí úsměvně už teď - a to ještě nevstoupila v platnost.

Také čtěte: Europoslanci schválili směrnici o zbraních, Češi s ní nesouhlasí