„Dekontaminace bude na léta a bude drahá," uvedl ministr. Areál, v němž skladovaly munici soukromé firmy, bude muset být potom, co bude prázdný, zabezpečen proti vstupu.

Munice a další materiál byl dosud vyvezen podle informací ministra z 26 skladů, je ještě ve 14 budovách. Policie prověřuje, zda vyvážená munice odpovídá skladovým kartám, podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška tomu tak „zpravidla" je. Ve dvou skladech je prý asi 80 tun chloristanu amonného, který přepracovává tamní provozovna společnosti Bochemie. Firma se zabývá likvidací raketového paliva.

Podle Chovance je možné, že odvoz munice a materiálu by mohl být ukončen už v lednu, březen ale ministr označil za „bezpečný termín". Pokračuje taky policejní vyšetřování výbuchů, do konce letošního roku ale podle Chovance neskončí. Legislativní změny, které by měly obdobným událostem pomoci předcházet, by měly být účinné od roku 2017, dodal ministr.

Při loňském prvním výbuchu zahnuli dva lidé. Policie události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Odvoz zbylé munice začal v únoru.