„Cílem schůzky bylo hledání řešení aktuální situace kolem přípravy reorganizace policejních útvarů. Výsledky schůzky (Chovanec) představí na večerním jednání Bezpečnostní rady státu," uvedla mluvčí. Chystané změny vyvolaly spor v koalici. Hnutí ANO je odmítá jako nepřipravené a nedostatečně projednané, Chovanec i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je podporují.

Plánovaná reorganizace policie bude jediným bodem dnešní bezpečnostní rady, které se vedle zástupců koaličních stran zúčastní také šéf policie Tuhý, žalobce Zeman a vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan. Záměr policejního vedení, aby se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční útvar sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu, považuje hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš za vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Ten po oznámení změn minulý týden rezignoval.

Chovanec o víkendu řekl, že chce reformu policie po jednání bezpečnostní rady podepsat. Podle Babiše by to bylo porušení koaliční smlouvy. ANO totiž chce změny v policii prodiskutovat především na středečním dohodovacím řízení koalice.