„Jsem překvapen, že až šestina studentů je závislá na práci," uvedl předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer, který včera zveřejnil výsledky průzkumu Eurostudent VI.
Studenti se věnují vzdělávání průměrně 33,3 hodiny týdně a dalších 17,5 hodiny pracují. Nejméně hodin v práci stráví studenti zdravotnických, lékařských a farmaceutických fakult. Nejvíce pak budoucí právníci a ekonomové. Důvod je jasný – časová náročnost, kterou na ně obory kladou. Lékaři stráví přes 40 hodin týdně na přednáškách nebo samostudiem, zatímco ekonomové pouze 25. V práci stráví více času posluchači soukromých vysokých škol.
Hlavní je soukromí
Výzkum rovněž ukázal, že třetina denních studentů bydlí na koleji a druhá třetina u rodičů. Přitom ti, kteří nebydlí na koleji, jsou spokojenější jak s místem a kvalitou bydlení, tak i se službami v okolí. Hlavním měřítkem je soukromí. S ním je spokojeno jen 34,8 procent bydlících na koleji oproti 70 procentům těch, kteří bydlí jinde.
„Prací strávím průměrně šest hodin denně. Bydlení na koleji pro mne ale nepřipadá v úvahu, ve výsledku je cena za pokoj na koleji srovnatelná s pronájmem pokoje v bytě. Musím se starat sama, jediný rodič, který mi zbyl, se o mě finančně nestará od mých 15 let," shrnula například svou situaci studentka Martina Beránková z Univerzity Karlovy.
Denis Drahoš