V podstatě shrnula výsledky průzkumu v několika středoevropských zemích, který sledoval nerovnost příjmů. Česko si v tomto ohledu nevede zrovna dobře. Naopak se situace i přes oživení ekonomiky ještě zhoršila, protože rozdíl v platech mezi muži a ženami dosahuje 23 procent. Nutno dodat, že ve střední Evropě není takový nepoměr ojedinělý. Stejně vysoký rozdíl byl zaznamenán také v Rakousku. O něco nižší je na Slovensku (19,8 %), ale mnohem nižší v Polsku nebo ve Slovinsku, tedy 6,5 procenta, respektive 3,2 procenta.

Tyto odlišnosti v příjmech mají podle odborníků řadu důvodů. Ženy často poskytují péči na úkor rozvoje vlastní kariéry. Mnohdy zaměstnání zcela opustí, což má vliv na výši jejich příjmů, tedy následně i na výši důchodů. Přitom pro skupinu žen starších padesáti let je po období péče velmi obtížné najít práci. „Návrat do zaměstnání takzvané sendvičové generace žen, starající se o své děti obdobně jako o stárnoucí rodiče, je velmi obtížný," potvrdila předsedkyně občanského sdružení Age management Ilona Štorová.

V roce 2013 bylo v Česku ohroženo chudobou ve věku nad 65 let sedm procent mužů a 14,7 procenta žen. V tomto ohledu je na tom ale Česká republika lépe než průměr Evropské unie, kde je ve stejné věkové kategorii chudobou ohroženo 16,3 procenta mužů a 22,4 procenta žen. „Důchod by měl být a do značné míry je prevencí před chudobou v době, kdy člověk odchází z pracovního trhu a žije z vlastních úspor a z penze státu. Jak je ale patrné, pro ženy důchod nepředstavuje takovou ochranu před chudobou jako pro muže," upřesnila koordinátorka projektu Férové platy, férové penze Dita Jahodová.

Šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky Vladimír Špidla míní, že současná nejužší rodina už často nezvládá pokrýt rozsáhlou potřebu péče svých bližních. „Malý rozsah veřejných služeb paradoxně nevede k tomu, že rodina se více zapojí, ale naopak působí na to, že i rodina volí strategii stažení se z péče o své blízké," doplnil.

Volno na péči

Některá opatření, jak v tomto ohledu pomoci, už v minulých dnech představilo ministerstvo práce a sociálních věcí. „Ministerstvo práce již rozpracovává aktivity jako volno na péči v rozsahu tří až šesti měsíců s možností čerpání 60 procent platu a nároku na udržení pracovního místa, větší flexibilizaci čerpání rodičovského příspěvku, zavedení nároku týdenního volna pro péči otce o dítě do věku šesti týdnů či projekt mikrojeslí," upřesnila šéfka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí Jana Maláčová. Další opatření pak chce úřad představit příští rok v lednu.

Lidé o penězích v důchodu opravdu přemýšlí, což dokazuje i poslední průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti. Nejvíce se totiž starší lidé obávají nedostatku peněz. „Sledujeme mírně zvýšené obavy u lidí mezi 40 a 50 lety – ti si již uvědomují naléhavost začít se na penzi finančně připravovat a zároveň cítí jistou frustraci z toho, že se jim to pravděpodobně nepodaří v takové míře, v jaké by si přáli," uvedla ředitelka marketingu a vývoje produktů NN Kateřina Štěrbová. Potvrdila přitom, že ženy mají kvůli nerovnosti platů horší výchozí pozici. Pro šťastný důchod by si více než polovina Čechů představovala mít k dispozici částku 10 až 15 tisíc korun měsíčně.

Nejde ovšem pouze o peníze. Zdravotní sestra Lenka Brázdilová v průzkumu v domovech s pečovatelskou službou pro svou diplomovou práci zjistila, že seniory nejvíce trápí osamělost, a to i v případech, kdy je navštěvuje rodina. „Mezi nejzajímavější zjištění patřilo, že 82 procent ze 78 osamělých respondentů uvedlo, že se před nástupem do domova osaměle necítilo a po nástupu ano," dodala.