O senátorský mandát za Prahu 10, který uvolnil zvolením do Evropského parlamentu Jaromír Štětina (TOP 09), se přihlásilo celkem deset kandidátů. Chudobu do voleb nominuje koalice Vlasta, kterou tvoří občanské iniciativy z Prahy 10, lidovci a Liberálně ekologická strana.

Protikandidátem Chudoby bude například slavný fotbalista Antonín Panenka, kterého navrhlo hnutí Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku. „Doufám, že si lidé uvědomí, kam si volí své zástupce," podotkl Chudoba s tím, že si Panenky „velmi váží jako výborného fotbalisty", ale za kandidáty do Senátu by podle něj měla být vidět práce a měli by mít i potřebné vzdělání.

Chudoba by se chtěl v Senátu věnovat například tématu dostupnosti léčiv nebo přiměřené spoluúčasti pacientů při platbě za léky. Chtěl by například zákoně zakázat přeprodej léčiv do zahraničí, který by mohly vést k nedostatku léků pro české pacienty.

Bezplatný přístup k zákonům

Mimo zdravotnictví by se chtěl v případě úspěchu také zasadit o bezplatný přístup lidí ke znění zákonů. „V právním státě musí mít občan bezplatný přístup k úplným zněním právních předpisů. Novelizované zákony si však český občan musí kupovat, aby se dozvěděl, co v nich je," poznamenal Chudoba. Slibuje také, že by se jako senátor zabýval problematickými tématy spojenými s Prahou 10.

„V Praze 10 jsou koncentrovány nejnegativnější pražské politické magistrátní principy, u kterých bychom byli rádi, kdyby zmizely," poznamenal ke kandidatuře Chudoby šéf lidovců Pavel Bělobrádek s jasným odkazem na propojení vedení tamní radnice na politiky a lobbisty, kteří se účastnili vlády nad pražským magistrátem v době éry primátora Pavla Béma (ODS).

První kolo doplňovacích senátních voleb se uskuteční v desátém pražském obvodu 19. a 20. září, tedy tři týdny před zahájením řádné pravidelné obměny Senátu na třetině území republiky. Nový zástupce Prahy 10 v horní komoře bude zvolen na tři roky, tedy na zbytek Štětinova senátorského funkčního období. Volby do Senátu pravidelně provází nízká účast voličů, k doplňovacím volbám dojde pravděpodobně ještě méně lidí.