Představte si následující scénář: Začíná nejrizikovější fotbalové utkání Česka mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava. V ochozech se tísní 20 tisíc natěšených fanoušků. Stovky těžkooděnců jsou připraveni na tradiční výbuch fotbalového násilí. Marně. Na tribunách je neobvyklý klid. Chybí totiž ti nejhorší fotbaloví rváči.

Dokáže navrhované opatření zabránit násilí na stadionech? Diskutujte pod článkem.

Díky návrhu, který nedávno ministr vnitra Ivan Langr (ODS) ve sněmovně protlačil do nového trestního zákoníku, mají známé výtržnické „firmy“ z obou stran barikády na deset let zakázáno chodit na fotbal. Místo aby vytrhávali sedačky a házeli je po policistech, sedí na základě soudního nařízení na policejní stanici. Dokud fotbalový mač neskončí, nesmí se hnout ani na krok.

Tento scénář je zatím pouhá fikce. Stačí však souhlas Senátu a podpis prezidenta a fikce se změní na realitu. Půjde-li vše hladce, začnou fotbalovým násilníkům krušné časy od ledna 2010.

Langer: Bezpečná a atraktivní zábava na stadionech

Projevy diváckého násilí nabývají podle Langera poslední dobou na intenzitě a fotbalové kluby ani policie dosud neměly po ruce páku, kterou by mohli s tímto fenoménem účinně bojovat. „Účelem zákazu vstupu je zabránit známým výtržníkům v páchání dalších výtržností na určených akcích,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer s tím, že fotbalový stadion by se měl stát místem bezpečné a atraktivní zábavy. Zákaz by mohl platit až deset let a pokud probační úředník uzná za vhodné, může nařídit odsouzenému návštěvu policejní stanice vždy, když bude „jeho“ tým hrát. Pokud zápas přesto navštíví, může jít na tři roky za katr.

Ministerstvo vnitra (MV) však nechce zatočit jen s fotbalovými chuligány. Pozor si budou muset dát i fanoušci, kteří se při zápase starají o fandění, takzvaní ultras. Podle mluvčí MV Hany Malé si díky novému zákonu budou moct policisté posvítit na jakýkoliv prohřešek fanoušků. „Tresty se nebudou týkat jen fyzického násilí, ale například i používání pyrotechniky,“ vysvětlila Malá. Přitom právě světlice nebo dýmovnice jsou sice už dnes zakázaným, nicméně velmi oblíbeným fandícím doplňkem i mezi normálními fanoušky.