Česká republika má zajímavý úkaz. Zatímco odborníci oficiálně mluví o tom, že v celé zemi chybí zhruba 700 lékařů, zdravotnická zařízení unisono prohlašují, že jim lékaři nikde nechybí.

Vyplynulo to z malé ankety Deníku, který oslovil představitele několika nemocnic v celé zemi.

Nicméně hlad po přijetí lékařů je evidentní. Stačí nahlédnout do Zdravotnických novin nebo do Medical Tribune, což jsou odborné časopisy určené zdravotníkům. A hned je jasné, že lékaři si dnes mohou vybírat ze stovek nabídek všech oborů.

Kde jsou absolventi?

Každým rokem totiž ubývá absolventů lékařských fakult, kteří by se v nemocnicích ucházeli o práci. A představitelé zejména menších nemocnic teď mají noční můru z výzvy „Děkujeme – odcházíme“. Tou dali lékaři najevo, že opustí české zdravotnictví, pokud stát lékařům nezlepší platové podmínky. Tři tisíce lékařů podepsaly prohlášení, že v případě neúspěchu podají do konce roku výpovědi.

„Bojím se, že půjde-li to tak dál, za chvíli nebude mít v našich nemocnicích kdo léčit,“ říká ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Nediví se ale, že zejména mladí lékaři chtějí odejít do ciziny. „Absolvent u nás dostává nástupní mzdu jen 15 640 korun hrubého měsíčně,“ vysvětluje. Úhrady zdravotní péče od pojišťoven i další příjmy nemocnice prý nedávají ředitelům prostor pro výraznější zvyšování mezd.

Případný odchod několika lékařů by ve Stodu znamenal nutnost některé oddělení uzavřít. To už postihlo rodičky z Frýdlantska, kde nefunguje porodnice od července 2008. Vystresované nastávající maminky prožívají absurdní situace, protože sanitka je veze do Liberce, ale na půli cesty je přeloží do liberecké sanitky.

Podobně museli kvůli nedostatku lékařů nedávno zavřít část interního oddělení v Sokolově. „V současnosti ale požadované limity již splňujeme,“ řekla Deníku Zdeňka Marková, mluvčí sokolovské pobočky Karlovarské krajské nemocnice.

Mnohem hůř na tom byli obyvatelé Liberecka. V Liberci bylo zavřené infekční oddělení celý rok. Po čase tam sice otevřeli aspoň ambulanci, ale nejbližší infekční oddělení bylo až v Ústí nad Labem, Praze, Hradci Králové nebo Mělníku.

…v Anglii a Německu

Nemocnice zaznamenávají odchody lékařů do ciziny průběžně už delší dobu.

„K hromadným odchodům naštěstí nedochází, ale individuálně pozorujeme odchody do zahraničí, protože i absolventi tam mají lepší podmínky,“ řekla Deníku mluvčí nemocnice Břeclav Radomíra Schweitzerová. Břeclavští míří hlavně do Anglie a Rakouska. A v břeclavské nemocnici pracuje namísto nich řada lékařů a zdravotních sester ze Slovenska.

O něco lepší je situace ve Fakultní nemocnici v Plzni. Někteří lékaři zkoušeli odejít za prací například do Anglie či Austrálie i Německa, ale několik už se z Anglie a Austrálie vrátilo zpátky.

Zabránit odchodům ovšem žádná nemocnice nedokáže. „Máme sice určité prostředky pro motivaci pracovníků, ale tyto prostředky rozhodně nejsou neomezené. Permanentní podstav pracovníků ve zdravotnictví nemohou vyřešit,“ uvedl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, která provozuje několik nemocnic v Ústeckém kraji.

Na nedostatek absolventů lékařských škol si ale nestěžuje – nedávno jich přijali dokonce 47. „Velice se nám osvědčil náš stipendijní program,“ pochvalují si v Ústí nad Labem.

Kolik pacientů připadá na jednoho praktického lékaře
Kubek: Doktor se stovkami hodin přesčasů ohrožuje pacienta

Jestliže ze 784 absolventů lékařských fakult zhruba stovka hned po ukončení školy požádá lékařskou komoru o certifikát pro práci v zahraničí, měl by stát bít na poplach. Studium každého z nich přišlo daňové poplatníky na statisíce korun, ale smetanu slíznou pacienti v cizině.

„Teď více než kdy jindy jsme ohroženi odchody lékařů do ciziny. Německé kliniky přijedou do Prahy dělat nábor, protože nutně potřebují další lékaře. V roce 2012 totiž skončí v Evropské unii výjimka, která umožňovala lékařům pracovat až o osm hodin déle. A v Německu na rozdíl od České republiky si dodržování předpisů pečlivě hlídají,“ říká šéf lékařské komory Milan Kubek.

Nedostatek lékařů je ale relativní. Jak si vysvětlujete, že zástupci nemocnic na dotaz reportérů Deníku vesměs popírají, že by jim lékaři někde chyběli?

Oni prostě bezostyšně lžou. Problém zastírají porušováním zákoníku práce, protože lékaři v České republice mají obrovské množství přesčasů. A různě se to kamufluje, aby z toho nebyl problém.

Je lékař zatížený stovkami hodin přesčasové práce pro pacienta ohrožením?

Nepochybně ano. V Británii například dělali studii, při které zjišťovali reakce lékařů, kteří byli v práci nepřetržitě patnáct hodin. A ukázalo se, že jejich zpomalené reakce byly stejné jako u lidí, kteří měli v krvi 1,5 promile alkoholu. Paradoxní je, že opilého lékaře je možné u nás potrestat, ale přepracovaného a unaveného nikoliv.

Jak to, že v sousedním Německu si dokážou přesčasy lékařů uhlídat a v Česku jsme k tomu tak bohorovní? Jde přece o lidské životy, ne?

V Německu si směrnice velice pečlivě hlídají i proto, že by museli platit závratné sumy jako odškodnění, kdyby přepracovaný lékař udělal nějakou chybu. Tohle tady výrazně chybí.

Zaráží mě, s jakým klidem nemocnice čekají vlnu odchodů lékařů…

To může souviset s tím, že čím méně lékařů v nemocnici pracuje, tím vypadá navenek lépe. Zvyšuje to průměrný příjem zbývajících lékařů. Ale nikdo už nevidí, že mají odslouženo třeba i tři sta hodin přesčasů a více.

Jak podle vás mohou ředitelé nemocnic zaplnit volná místa po stovkách lékařů, kteří možná dají koncem roku výpověď?

To se musí řešit na úrovni státu. Po dvaceti letech už konečně musí ustat obvyklé tlachání. Už je čas, aby někdo začal problém zdravotnictví opravdu řešit.

Je možné, že by české zdravotnictví třeba dočasně ve větší míře otevřelo trh zdravotníkům ze zahraničí?

Myslím, že český trh už je nasycený, už není pro zahraniční lékaře tak atraktivní. Drtivá většina přicházejících lékařů jsou u nás Slováci. V poslední době přicházejí ve větší míře i lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Jaké podmínky musí splňovat, aby mohli u nás lékařskou praxi vykonávat?

Musí především složit nostrifikační zkoušku. Ale už jsme zjistili několik případů, kdy některé nemocnice zaměstnávají lékaře – cizince načerno.

Můžete být víc konkrétní?

Například v Bruntále jsme zcela náhodně přišli na kolegu, který dokonce pracoval jako primář. Přitom neměl licenci České lékařské komory a povolení k práci.

Někteří pacienti si stěžují, že zejména v okresních nemocnicích potkávají zahraniční lékaře, kteří neumějí pořádně česky. Jak je to možné?

Bohužel to vůbec nikdo nekontroluje. Česká lékařská komora o tuto možnost před lety přišla a nikoho jiného to nezajímá. Problém je i s lékaři bez atestace.

Co se s tím dá dělat?

Nabídli jsme zdravotnickým zařízením certifikát o personálním zajištení péče. Ale této možnosti využili jen ve dvou nemocnicích. Těm ostatním je to asi jedno. (zv)

s využitím zpravodajů Deníku