Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedostatek sester může ohrozit péči o nemocné

Praha /ANKETA/ - Polovině českých nemocnic chybí zdravotní sestry. Ačkoli letos ukončí obor zdravotní sestra na dvě tisícovky absolventek, do praxe jich nastoupí jen čtyři sta.

23.4.2008 7
SDÍLEJ:

Vysoká náročnost na fyzičku a časovou flexibilitu, to jsou podle zástupců nemocnic i zkušeností personálu hlavní příčiny pozvolného poklesu zájmu o profesi zdravotní sestry.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Setkali jste se s nedostatkem zdravotních sester? Způsobilo vám to problémy? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujtze (pod článkem).

Přitom už nyní má podle průzkumu Deníku s nedostatkem sester problém 141 tuzemských nemocnic, tedy více než polovina.

Někde tak třeba na třicet lůžek připadají dvě sestry, které musí zvládnout celou péči od podávání léků, udržování hygieny až po odběry. Nemocnice tak často řeší, zda kvůli nedostatku sester nezavřou některá oddělení.

aké jsou důvody? Špatné finanční ohodnocení, noční směny, zátěž pro tělo i psychiku či časté přesčasy. „Jestli je ve zdravotnictví hodně bolavé místo, pak jsou to platy sester i pomocného personálu,“ domnívá se vrchní sestra z kroměřížské nemocnice Hana Kučerová.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta jsou peníze ale jen jedním z problémů.

„Je potřeba dát ředitelům nemocnic do ruky nástroj, aby mohli kvalitní personál odměňovat volněji, a nikoli jen v rámci tabulkových platů,“ uvádí. Podle něj ale může k řešení přispět chystaná reforma zdravotnictví, která povede k redukci nadbytečných zdravotnických zařízení.

Cestou je podle Cikrta také využití sester, které do Česka přicházejí zejména z východních zemí.

„Nedostatek sester je problém nejen u nás, ale i v Evropě. Je na ředitelích jednotlivých nemocnic, aby sehnali personál a nedocházelo k omezení péče. Ministerstvo teď dělá analýzu, jejímž cílem je zjistit, kde je pracovníků málo. Měli bychom se také zamyslet, proč absolventky škol nenastoupí do zaměstnání. Může to být dáno třeba i platy. Ředitelé nemocnic se musí držet tabulek a nemohou odměňovat kvalitní zaměstnankyně,“ řekl Cikrt.

Platy sestřiček
Londýn - 53 000 Kč
Berlín - 58 250 Kč
Paříž - 39 675 Kč - 74 257 Kč
Bratislava - 12 500 Kč
Praha - 25 800 Kč
(Průměrná hrubá měsíční mzda v Kč)

Praze chybí 500 sester
Inzeráty, kterých jsou v novinách i na internetových stránkách stovky. Pražské nemocnice svádějí o kvalitní pracovnice boj. Kdyby měly být uspokojeny potřeby všech pražských špitálů, muselo by do nich hned zítra nastoupit na pět stovek sestřiček.

Mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková už před časem Deníku sdělila, že vzhledem k nedostatku ošetřovatelského personálu byli nuceni přechodně uzavřít i některé části klinik. Problémy má nemocnice na standardních odděleních, ale i jednotkách intenzivní péče interních oborů a kardiologie. Situaci tu teď řeší z vnitřních rezerv a postupně zvyšují stavy pomocného personálu.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka se zřejmě Česko bude muset přiblížit trendu západní Evropy, kde o pacienty pečují v nemocnici spolu s personálem i příbuzní. Například na dětské hematoonkologii by se bez pomoci rodičů neobešli. „V celé nemocnici chybí kolem stovky pracovnic,“ sdělila včera mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči Martina Štanclová.

Zařízení se snaží nalákat nové pracovníky na zaměstnanecké výhody. Například nemocnice na Bulovce nabízí stálým zaměstnancům bonus pět tisíc korun za to, když přivedou novou posilu. Ale ani to příliš nepomáhá

Dvaadvacetiletá Marie se po maturitě rozhodla přestěhovat do Prahy a začala pracovat v Motole. „Zpočátku to bylo fajn, problém nastal v okamžiku, kdy jsem se dostala na vyšší odbornou školu a potřebovala studium skloubit se školou. Na oddělení nás bylo málo, a přehazování směn nebylo ideální. Kolegyně byly mnohdy neochotné, a i když si se mnou službu vyměnily, byly naštvané,“ popisuje. Před koncem roku proto odešla do soukromého zařízení, kde objednává pacienty.

„Mým úkolem je vést registr lékařům. Někdy si připadám spíš jako přepojovatelka hovorů, ale mám čas na studia,“ připouští Marie. Podle ní není vyloučené, že se v budoucnu do nemocnice vrátí.Zařízení, které by nemělo s hledáním personálu problém, v hlavním městě téměř neexistuje. Po sestrách se shání i nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Tady kromě typických zdravotních sester, pracují i boromejky. „Chybějící zaměstnankyně trápí i nás. V současnosti nám chybí asi šest pracovnic,“ řekl ředitel nemocnice Jaroslav Štrof.

Vedení pražských zařízení se však pomalu připravují na to, že situace bude ještě horší. Po změně systému přípravy na sesterské povolání totiž vyjde letos ze škol jen kolem tisícovky kvalifikovaných sester. Dosud jich bylo pět tisíc. Střední zdravotnické školy navíc vychovávají jen zdravotnické asistentky, a ty mohou pracovat pouze pod dohledem sestry. Pražské nemocnice navíc přestaly táhnout sestry ze Slovenska, protože se situace v tamějším zdravotnictví zlepšila.

V motolské nemocnici, kde je zaměstnáno kolem dvou tisíc zdravotních sester, je jich ze zahraničí čtvrtina. „V současnosti u nás pracuje dvanáct procent Slovenek a stejný počet Ukrajinek,“ řekla za Motol mluvčí Eva Jurinová.

Ne příliš růžově vidí situaci i vítězka soutěže Sestra roku Alena Mellanová z Prahy. „Česká republika by se měla učit například od Holandska. Tam pracuje na nemocničních odděleních zhruba stejný počet sester jako u nás, ale o mytí, krmení a převlékání postelí se navíc starají lidé, kteří mají menší dosažené vzdělání. Takový model pak samozřejmě přispívá k lepší péči o pacienta,“ poznamenala pro Deník.
Lucie Boháčová, Petr Štrompf
V Brně si sestřičky vychovávají
Zatímco ostatní nemocnice v republice jen těžko shání zdravotní sestry, ty brněnské mohou být klidné. Zdravotních sester tu je totiž dostatek a odejít se nechystají. Brněnské nemocnice si totiž své sestry „vychovávají“ už na školách.

„Nedostatek sester opravdu nepamatujeme. Dokonce nám tu leží žádosti o práci, které ani nemůžeme uspokojit,“ uvedla například mluvčí svatoanenské nemocnice Naďa Kuklínková. Podle ní je to díky úzké spolupráci se zdravotnickými školami.

To potvrzuje také zdejší náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jana Zvěřinová. „Studentky, ale také studenti k nám chodí na praxi. U toho dokonale poznají pracovní prostředí a my si je proklepneme. Většina z nich pak u nás zůstane i po škole,“ popsala nábor nových sester Zvěřinová. Díky tomu nemocnice nemusí přijímat sestry ze zahraničí. „Pro ty u nás bohužel nestačí místa,“ doplnila Kuklínková.

Zájem o studium zdravotnických oborů potvrzují i školy. „Už po prvním kole přijímacího řízení máme plných šest tříd. Snažíme se mladé na školu nalákat. Možná k nám chodí rádi, protože sídlíme ve středu města, možná se studentům líbí to, že nabízíme různé vzdělávací programy a soutěže,“ říká ředitelka brněnské Střední zdravotnické školy v Jaselské ulici Jarmila Kelnarová. Sestřičkám se zřejmě líbí i v Nemocnici Milosrdných bratří. „Pracují u nás téměř tři stovky zdravotních sester. Netušíme, proč jich máme proti zbytku Česka dostatek. Někdy zájemkyně o práci tvrdí, že k nám jdou za rodinnou atmosférou, kterou jinde nenajdou,“ míní mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.

Podle něj zdejším oddělením schází spíše sanitáři. „Každý sanitář musí mít absolvovaný akreditovaný kurz všeobecný sanitář a musí mít očkování proti hepatitidě typu B. Většinou adepti na sanitáře nesplňují některou z těchto povinností a musíme je pak odmítat,“ objasnil Gejdoš.
Problém je také v tom, kolik peněz sanitáři dostávají. „Jejich hrubý plat se podle tabulek pohybuje kolem deseti tisíc korun měsíčně. Zdravotní sestry mají v průměru kolem dvaceti tisíc korun. Sanitáři proto leckdy odcházejí za lépe placenou prací,“ doplnil Gejdoš.
Nahravá se anketa
23.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Vedoucí v oblasti administrativních agend Rejstříková/ý vedoucí – pro administrativní práce a zapisování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: , 28. pluku 1533/29b, 100 00 Praha 10 - Vršovice , , Požadujeme: , státní občanství ČR, dobrá znalost psaní na počítači, uživatelská znalost práce na PC, samostatnost, spolehlivost, trestní a morální bezúhonnost, perfektní znalost českého jazyka, předchozí praxe vítána - není podmínkou. , , Nabízíme: , - příjemné pracovní prostředí , - stravenky , - 5 týdnů dovolené , - 5 dnů indispozičního volna , - příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření , - příspěvky z FKSP na další kulturní a společenské akce , - jistotu stálého zaměstnání , - možnost dalšího odborného a profesního růstu , , K přihlášce k účasti ve výběrovém řízení přiložte: , - strukturovaný profesní životopis , - souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů , , Náplň práce: , Odpovědnost za chod soudního oddělení pro konkrétního soudce, vedení rejstříku a dalších tzv. evidenčních pomůcek v informačním systému soudu. Přepisování textů a zpracování písemností podle pokynů v referátu. , , Strukturovaný profesní životopis zasílejte na e-mail: dbekova@osoud.pha9.justice.cz nebo tel. 737 244 179, 251 443 243. Pracoviště: Obvodní soud pro prahu 9 - 001, 28. pluku, č.p. 1533, 100 00 Praha 10. Informace: Dana Beková, +420 737 244 179.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 65 535 Kč

Specialisté v oblasti marketingu 24311 Specialisté v oblasti marketingu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. Jana Roldán, První kont. emailem na jana.roldan@ibs-sro.com, Na této pozici budete zajišťovat strategii prodeje a marketingu, zvyšování hodnoty a kvality fungování konkrétních značek, jejich významu a identity na trhu, jejich důvěryhodnosti a symboliky., Požadujeme schopnost analýzy trhu, indikace nových trendů a k tomu adekvátní přizpůsobení obchodní strategie. Úzká spolupráce se sales a marketing manažery, komunikace s klientskými a obchodními asociacemi. Analytické myšlení, schopnost rychle řešit problémy, výborné komunikační/vyjednávací schopnosti a jednání na úrovni. Plynulá angličtina slovem i písmem.. Pracoviště: Mars czech s.r.o., Michelská, č.p. 1552, 141 00 Praha 41. Informace: Jana Roldán, .

Gastronomie - Kuchař/kuchařka 36 000 Kč

Restaurace v centru Brna hledá kuchaře/ku na HPP s možností ubytování. Práce krátký/dlouhý týden. Jedná se o českou a steakovou kuchyni.

Obchod - Prodavačka na čerp. stanici 25 000 Kč

Na čerpací stanici KM-Prona na 15. km dálnice D1 (u sjezdu na Velké Popovice) přijmeme prodavačku - obsluhu čerpací stanice. Práce na směny krátký/dlouhý týden, možné i na brigádu.


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
AKTUALIZUJEME
7 4

Erdogan míří k obhajobě mandátu. Turecký prezident má prozatím 58 procent

Petra Kvitová
AKTUALIZOVÁNO

Přišla, viděla, zvítězila. Kvitová si po roce opět podmanila Birmingham

Historicky první podsládková Ostravaru: Je radost tahat si takovou práci domů

/ROZHOVOR/ Je jí devětadvacet. Na vysokou školu šla s tím, že coby milovnice chemie bude analyzovat potraviny. Když ale zjistila, že může „studovat pivo“, představy o své životní dráze rychle přehodnotila.

AKTUALIZUJEME

Summit k migraci: Macron vyzval ke spolupráci mimo EU, Sánchez žádá o pomoc

Šestnáct zástupců členských států EU se v neděli odpoledne sešlo v Bruselu na neformálním minisummitu. Tématem byla mimo jiné eskalující migrační krize, přičemž se k ní postupně vyjádřila většina přítomných. Ta hlavní, oficiální schůzka, je nicméně naplánována až na čtvrtek.

Anglie si z Panamy udělala trhací kalendář, Kane dal hattrick

V prvním nedělním utkání na fotbalovém MS v Rusku rozmetala Anglie slaboučkou a naivně hrající Panamu 6:1, když už po první půli vedla 5:0. Hattrickem se zaskvěl Harry Kane, díky třem vstřeleným brankám se vyhoupl do čela tabulky střelců; útočník Tottenhamu má na svém kontě už pět přesných zásahů. Panama se v závěru duelu dočkala čestného gólu, který byl vůbec jejím prvním úspěchem v historii světových šampionátů.

Policejní honička. Zdrogovaný mladík se zákazem řízení ujížděl v kradeném voze

/VIDEO/ V noci ze soboty na neděli se odehrála v ulicích Libně a Vysočan scénka jako z akčního seriálu. Pražští policisté honili mladého řidiče mercedesu, který řídil i přes zákaz. Auto bylo navíc kradené a zadržený se přiznal k užití pervitinu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT