"Dostali jsme zprávu z ministerské kontroly, která tu probíhala šest měsíců. Napsali jsme námitky, se závěrem kontrol nesouhlasíme. Ministerstvo konstatovalo, že některé přijalo, jiné částečně a jiné zamítlo," řekla Jurásková pro Seznam Zprávy. Nad tématem vedení nemocnice se prý s ministrem setkala poprvé až dnes, kdy byla odvolaná. "Jen mě trochu mrzí, že k tomu hledá tyto důvody. Stačilo by, aby mi řekl, že není spokojený mojí prací," dodala.

"Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení," uvedl ministr.

Pomohly i vlastní kontroly ministra

Ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou odvolal ministr v lednu kvůli podezření na vliv lobbistických skupin. Její nástupce, František Novák, skončil v červenci kvůli svému trestnímu stíhání za manipulaci veřejných zakázek. Kauza souvisí se stíháním ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka.

"Významným dodavatelem Všeobecné fakultní nemocnice je První chráněná dílna a další společnosti, které jsou spojeny s trestně stíhanou osobou z kauzy Bulovka," uvedlo dále ministerstvo. Některá podezření podle ministerstva potvrdily i jeho vlastní kontroly.

"Zjištění ministerstva jsou natolik závažná, že je nutné, aby je prošetřila policie, proto ministerstvo podá trestní oznámení," uvedl resort. Ministerstvo vypíše na ředitele VFN výběrové řízení. Do té doby zdravotnické zařízení povede statutární zástupce dosavadní ředitelky a náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání Jan Bříza.