„Z pohledu bezpečnosti ČR hodnotí BIS jako nežádoucí zejména potenciální závislost na dodavatelích pocházejících ze zemí, které aktivně působí proti ČR, jejím zájmům nebo jejím spojencům z NATO či EU,“ konstatují zpravodajci. Je evidentní, že má na mysli především dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a budování sítí 5G. 

Rizikové zakázky

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček v této souvislosti řekl, že vláda v tomto ohledu s civilní kontrarozvědkou těsně spolupracuje. Konkrétně Dukovany mají podle šéfa ČSSD „bezpečnostní výjimku“, což znamená, že právě toto hledisko bude při zakázce nadstandardně zohledněno. 

Lidé by měli při nakupování potravin dodržovat hygienické zásady. Rouška je nutností.
Za roušky letos Česko vydalo miliardy. Z extrémních výdajů profitovala Čína

Naopak poslanec KSČM Leo Luzar si myslí, že Česká republika si nemůže dovolit předem vyřazovat některé zájemce, neboť tím by se prý mohla zvýšit cena zakázky a diskriminovali by se prověření výrobci. Postoj zpravodajců bral zřejmě v potaz i majitel PPF Petr Kellner, jehož firma Cetin se rozhodla postavit rychlou mobilní síť 5G na technologiích švédské firmy Ericsson. Ostatní operátoři dodavatele zatím neoznámili.

BIS popisuje klasický způsob ovlivňování zakázek: „Informovali jsme o případech dlouhodobě budovaných vztahů mezi soukromým dodavatelem a veřejným zadavatelem, který byl založen především na osobních přátelských vazbách rozhodujících osob. Jejich důsledkem pak bylo např. přehlížení chyb dodavatele, neuplatňování sankcí nebo zvýhodňování poskytnutím neveřejných informací.“ 

Čínské a ruské aktivity

BIS se také zaměřovala na aktivity cizích zpravodajských služeb, přičemž jako nejaktivnější označila ruské a čínské rozvědky. Její ředitel Michal Koudelka ale zdůrazňuje, že se věnuje činnosti všech služeb, například severokorejské nebo íránské. „Rusko usiluje o destabilizaci a rozklad svých protihráčů, zatímco čínským cílem je vybudovat sinocentrickou globální komunitu, kde ostatní národy uznají legitimitu čínských zájmů a přiznají Číně respekt,“ sděluje BIS.

Vila v pražských Strašnicích, kterou koupil před Vánoci kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář od právníka lobbisty Romana Janouška Víta Širokého za 5,5 milionu korun.
Další pokuta. Kancléř Mynář porušil zákon při přestavbě vily

Připomíná i průnik pravděpodobně čínské kyberšpionážní skupiny do infrastruktury antivirové společnosti Avast. „Spolupráce s BIS umožnila společnosti Avast přijmout rozsáhlá bezpečnostní opatření a v konečném důsledku přispěla k ochraně dat uživatelů,“ sdělují zpravodajci.  

Bezpečnostní informační služba získala během roku 2019 informace o smrti dalšího z dobrovolníků, kteří mezi lety 2012 – 2017 opustili ČR a vydali se bojovat do válečných oblastí na Blízkém východě. „Je-li tato informace pravdivá, jedná se již o pátého zabitého bojovníka, který vycestoval z ČR,“ praví se ve zprávě.  

Pozitivním faktem je nepochybně konstatování, že extremistická scéna v ČR slábne. „Pravicoví a levicoví extremisté proto vzhledem ke své nevýznamnosti nepředstavovali hrozbu ústavnosti ČR,“ míní BIS.