"Z Vídně právě odstartovalo letadlo s naší humanitární pomocí pro Wu-chan. Celkem 4,5 tuny zdravotníckého materiálu od českých výrobců bude použito přímo v nemocnicích. Zastavit šíření koronaviru a pomoci postiženým oblastem je naší lidskou povinností," uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Celkem 4,5 tuny materiálu do speciálu, jehož vyslání spolufinancuje Evropská unie, poskytla česká vláda. Letadlo mířící přímo do epicentra epidemie v čínském Wu-chanu veze i humanitární pomoc poskytnutou Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem. Náklad tvoří zejména ochranné pomůcky jako roušky, rukavice a obleky a dezinfekční prostředky, uvedla dnes Evropská komise.

"Musíme pracovat zároveň na všech frontách, abychom epidemii zvládli. Poslední případy v Evropě ukazují, že mezinárodní spolupráce je pro zastavení šíření viru a ochranu evropských občanů klíčová… Chci proto poděkovat Rakousku, Česku, Maďarsku a Slovinsku za to, že toto vybavení poskytly," uvedl slovinský eurokomisař pro řešení krizí Janez Lenarčič.

Na přelomu února a března by pak měl do Číny zamířit z Prahy český armádní speciál s humanitární pomocí od českých měst, krajů, firem či Pražského hradu.

Nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2442 lidí. Během soboty jich zemřelo dalších 97. Celkově se novým koronavirem nakazilo v Číně už 76 936 osob, přičemž 64 084 z nich nahlásila čínská provincie Chu-pej. Nemoc už pronikla celkem do 29 zemí světa, celkový počet infikovaných překročil 78 tisíc.