Přitom 42 procent z nich je přesvědčeno, že by k tomu měl využít přítomnost na zahájení letošních letních olympijských her v Pekingu. Naopak čtvrtina respondentů si myslí, že by se při této příležitosti o lidských právech zmiňovat vůbec neměl.

Pokud bude Česko v Pekingu zastupovat Václav Klaus, otevřeně kritická slova na adresu čínského vedení zřejmě nezazní. Už před čtyřmi lety při oficiální návštěvě Číny totiž uvedl, že vedle ekonomického růstu je v Říši středu také patrný jasně pozitivní posun právě v otázce lidských a občanských práv.

(kp)

57% Právě tolik procent obyvatel ČR si myslí, že by prezident měl upozornit Čínu na nutnost dodržování lidských práv. 42%míní, že by k tomu měl využít návštěvu OH; 15%si myslí, že by tam na protest neměl ani jet.

Zdroj: Exkluzivní průzkum GfK pro Deník

Čína chce olympiádou ukázat svou cestu

Prospěje olympiáda Číně? „Ano, bude pro ni moc dobrá,“ řekla stará žena s rudou páskou na rukávě v chutongu, tradiční čtvrti u náměstí Tchien-an-men. V čem, na to už odpovědět nedokázala.

„Ukáže světu, jak je Čína krásná, jak se rozvíjí, jak úspěšná je naše cesta,“ doplnil Gan Li, student Ústavu evropských studií prestižní Pekingské univerzity zahraničních studií. Po tom samém touží i sportovci, mnozí z nich dobrovolně zavření v drastických výcvikových táborech. Za týden pobytu v Pekingu jsem nepoznal nikoho, kdo by nad olympiádou ohrnoval nos. Nebo že by v ní viděl šanci na uvolnění politických poměrů v „komunismu po čínsku“.

„Je třeba se zeptat: Jak hodnotíme Čínu my, zvenku a z dálky. A jak ji hodnotí sami lidé, Číňané tady zevnitř,“ pravila Kateřina Procházková, která tady na univerzitě učí češtinu. To je velmi důležité nastavení úhlu pohledu. Co se vám v Praze zdálo nepřijatelného nebo nepochopitelného, nad tím se v Pekingu ani nepozastavíte.

Hledáte vysvětlení u cizinců, žijících tu delší dobu? „To je prostě Čína,“ usmál se hřmotný Američan, jinak Jeff Ruffalo, senior expert organizačního výboru her.

Olympiáda tu mění běžný život. Mohutné kampaně tlačí na výuku dobrých mravů obyvatelstva. „Zdaleka tolik lidí už neplive po ulicích jako dřív,“ potvrzuje mladá česká učitelka. V přecpaném metru se lidé přestali tlačit a disciplinovaně stojí ve frontách podle čar na podlaze. A taxikáři se učí anglicky. Zvládnou už hallo na přivítanou a bye, bye při loučení.

Možné „olympijské“ vzpoury má vláda pod kontrolou. Mohutná cenzura hlídá bedlivě webové stránky. V posledních týdnech mnoho z nich skončilo pro „nevhodný obsah“, záminkou byla údajná pornografie. Například bez zvláštního povolení nesmíte umístit na internet žádnou zvukovou stopu. To je prostě Čína…

JAK SE POSTAVIT K PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ

… podle JANA ŠVEJNARA

„Od mé první návštěvy v roce1983 Čína udělala velký pokrok v odklonu od totalitního systému založeného do velké míry na centrálním plánování. Jako prezident bych návštěvu využil k tomu, abych se svým protějškem hovořil také o lidských právech.Ato jak o problémech při jejich dodržování, tak i o pokroku, kterého Čína v této oblasti již dosáhla.“

Jan Švejnar pro Deník

… podle VÁCLAVA KLAUSE

„Jestli děkan fakulty na Pekingské univerzitě řekne, že donedávna měli totalitární stát, ale dnes chtějí stát, který bude reagovat na občany a jejich zájmy, tak to považuji za významnou změnu. Čína se pohybuje tímto nezpochybnitelným směrem a jakkoliv je daleko od toho, co my považujeme za správné, ten pohyb je evidentní.“

Během oficiální návštěvy Číny, 22. 4. 2004

Prezident Klaus dostal otázky Deníku před dvěma týdny, ale dodnes na ně kvůli zaneprázdnění neodpověděl.

Více než polovina lidí si přeje, aby český prezident dal jasně najevo, že nesouhlasí s porušováním lidských práv v Číně. Plných 42%chce, aby na olympijských hrách oficiálně reprezentoval ČR a návštěvu využil k tlaku na dodržování lidských práv. Neúčast hlavy státu zdůvodněnou pošlapáváním práv občanů v Číně žádá 15 % občanů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění agentury GfK Praha pro Deník, který proběhl v druhém lednovém týdnu na vzorku 1017 respondentů. Podle 25 procent lidí by prezident měl do Číny jet, ale návštěvu nevyužít ke zvýšení tlaku na dodržování lidských práv.

Ano, lidská práva je třeba zmínit

Je přesvědčen bývalý prezident Václav Havel

V případě, že Mezinárodní olympijský výbor už jednou Peking vybral, nelze s tím mnoho dělat. Mám pochybnosti o tom, že to bylo správné rozhodnutí, ale je mi jasné, že Číňané oslnili a ještě oslní velkolepým divadlem. Zda by měl český prezident oficiálně navštívit olympiádu, záleží také na tom, zda vůbec bude pozván. Pokud pozván bude, pak by té návštěvy měl rozhodně využít k tomu, aby na porušování lidských práv upozornil, stejně jako na další problémy, na nichž čínský hospodářský vzestup stojí. Mám na mysli třeba porušování autorských práv atd. Nesmíme zapomínat na to, že to je stále komunistický režim a žádné hospodářské zázraky na tom nic nemění. (jp)

Ne, politika do sportu nepatří

Oponuje šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek

Pokud vím, do Pekingu se hlásí rekordní počet prezidentů v historii olympijských her. Prý přijede i Bush s celou rodinou a moc se těší. Počítáme také s účastí českého prezidenta, měl by se zúčastnit zahájení her, na závěr pak pojede český premiér, spolu s nimi i ministr školství, mládeže a tělovýchovy a český velvyslanec v Číně. A jejich případná vystoupení? Se žádným oficiálním se nepočítá, půjde o čistě společenská setkání, kdy mohou své názory rozumným způsobem ventilovat. Ostatně přímo Olympijská charta stanovuje, že hry nesmějí být využity k politickým cílům. Podle mě by to nebylo vhodné, asi by to špatně dopadlo. (ton)