1. Proč máme berušky v bytech?
Slunéčka běžně přezimují v přírodě, třeba ve štěrbinách skal. Lidské příbytky ale představují pohodlnější úkryt, v bytech je vždy sucho a teplo. Na rozdíl od původních druhů slunéček, třeba sedmitečného, asijský druh zazimovává později. V tuto dobu se ještě může i pářit. I proto je pro ně v tomto období typický zvýšený pohyb.

2. Kde v Česku se s nimi můžeme setkat?
Výskyt slunéček východních eviduje řada odborníků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zpracovala mapu jejich výskytu od roku 1949. Až do začátku 90. let nebyl výskyt zaznamenán prakticky vůbec. Po roce 2010 už ale mají entomologové četné záznamy napříč celým Českem.

Příchod babího léta s sebou už tradičně přináší i invazi slunéček. Těm dominuje invazivní druh slunéčko východní
Česko znovu zasáhla invaze čínských berušek. Odborník radí, jak na ně

3. Je jich více než v minulých letech?
Slunéčka východní řeší vědecká obec po celém světě a její odpověď zní: Ano, je jich více. Důvody asi nepřekvapí – změna klimatu a globalizace. Letos v květnu proběhlo mezinárodní mapování invazních druhů Biosmršť, a to tuto tezi potvrdilo. „Z více než čtyři sta pozorování se podařilo získat informace o 23 nepůvodních druzích. Podobně jako v loňském roce byly v ČR nejvíce pozorovanými druhy slunéčko východní a pajasan žláznatý,“ informovala Akademie věd ČR, která na projektu spolupracovala.

Jak vypadá čínská beruška:

Zdroj: Youtube

4. Jak se jich můžeme zbavit?
Pokud si nechcete obydlí zamořit jedy, což nedoporučují odborníci na zvířecí říši ani odborníci na lidské zdraví, obrana spočívá především v zamezení vstupu. „Klíčové je utěsnění. Můžete se to řešit tím, že se okna vůbec neotvírají, což ale není vždy komfortní. Nejspolehlivější jsou sítě v oknech,“ poradil entomolog a odborník na biologii slunéček Oldřich Nedvěd. Pokud do bytu vniknou, počkejte, až se shluknou na jednom místě a vysajte je obyčejným vysavačem. Vyměňte ale poté ihned sáček, berušky totiž vylučují jedovatou hemolymfu, která zapáchá.

5. Představují berušky nějaké riziko pro člověka?
Mírné riziko tu je. Estetické i zdravotní. „Negativně je posuzován vznik estetických škod na stěnách bytů a budov, protože dospělci vylučují žlutooranžovou hemolymfu, která vytváří trvanlivé skvrny na povrchu. Navíc larvy a především dospělci bolestivě koušou, vylučovaná hemolymfa také může způsobit alergické reakce u citlivých jedinců,“ informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Takto vypadá štenice.
Štěnice jsou i v ČR: Jak se ubránit, jaké alergie způsobují, jak poznat kousnutí

Větší obtíže mohou potkat domácí mazlíčky, kteří hmyz rádi lapají. Informují o tom zahraniční studie, které zmapovaly případ, kdy se psům berušky „zavrtaly“ do patra v tlamě a kvůli vylučování jedu způsobily zvířatům popáleniny. Skutečné nebezpečí představují ale pro původní druhy slunéček a biodiverzitu.

6. Čím invazní druh škodí?
Původně se slunéčka dovezla do Severní Ameriky, kde měla sloužit jako přirozená ochrana proti hmyzu napadajícímu hospodářské plodiny. V Evropě se podobný pokus udál v 80. letech 20. století a dlouho proti mšicím jako predátor fungoval, ale teď se z něho stal problém. Kromě mšic požírá vajíčka a larvy i dalšího užitečného hmyzu, včetně původních slunéček sedmitečných, lumčíků a parazitických vosiček, čímž původní druhy utlačuje.