Netradiční projekt spustila Fakultní nemocnice v Motole. Pacienty, zaměstnance i drahou zdravotnickou techniku budou hlídat speciální ochranné náramky s čipy. O záměru již Deník informoval. V prvním čtvrtletí tohoto roku chce nemocnice čipy vyzkoušet v provozu pediatrické kliniky. V pondělí na to upozornil server Týden.cz.

Přehled o lidech i technice

Motolská nemocnice přistoupila k tomuto kroku především proto, aby lépe zabezpečila drahou zdravotnickou techniku, uvedla její mluvčí Eva Jurinová.
„Jsme největší nemocnicí v zemi s velmi drahou zdravotnickou technikou, proto jsme se pro používání čipů rozhodli. Náramky by ale měly usnadnit i orientaci pacientů nebo zdravotnického personálu. Umožní nám v případě potřeby zjistit, kde se který pacient nachází,“ prohlásila mluvčí.

Zneužití dat nepřipouští

Nařčení, že může dojít ke zneužití citlivých osobních údajů, nemocnice odmítá. „Náramky nebudou obsahovat žádné osobní údaje, například rodné číslo pacienta,“ dodala Jurinová.

A jak budou čipy vypadat? Jako malé digitální hodinky.

„Jejich prvořadou funkcí bude monitorování a identifikace pacientů a personálu a lokace drahých přístrojů,“ řekl vedoucí projektu Martin Voříšek.
Pracovníci nemocnice budou moci sledovat on-line pohyb pacientů, personálu i využívání techniky. Projekt se ale fakultní nemocnici pořádně prodraží. Jeden náramek vyjde na 1300 korun.

Další nemocnice čipy zvažují

Ostatní pražské nemocnice spuštění podobného projektu také zvažují. Možnost monitorovat dění v nemocnici pomocí speciálních náramků s čipy promýšlejí například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze 6.

„Tento projekt projednáváme již rok. Kdy dojde k jeho realizaci, ale netuším,“ řekla Deníku mluvčí střešovické nemocnice Iva Ruskovská.

Čipy by ráda ve své praxi využila rovněž Fakultní nemocnice Na Bulovce. Na tak rozsáhlou investici ale tomuto zdravotnickému zařízení scházejí potřebné finanční prostředky.

Podle viceprezidenta Svazu pacientů České republiky Josefa Mrázka je ale důležité, aby podobné kroky konzultovala zdravotnická zařízení s odborníky.
„Podmínky pro využívání čipů by navíc měly být součástí nemocničního řádu a pacient by s nimi měl být obeznámen,“ uzavírá Mrázek.