Šéf ODS Petr Fiala ČTK sdělil, že by si premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) měli konečně přestat dělat z lidí blázny. "Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí. Je to jak v Pyšné princezně - 'odvolávám, co jsem odvolal', ale to byla pohádka. Toto je ale realita a vážná věc," uvedl Fiala.

"Z toho, že nebudou povinné roušky ve školách, mám radost. Z toho, jak nahodile, populisticky a amatérsky rozhoduje vláda o epidemiologických opatřeních, mi běhá mráz po zádech," dodal na twitteru místopředseda ODS Martin Baxa.

Žáci v rouškách
Do škol a restaurací bez roušek. Vojtěch po jednání s Babišem zmírnil pravidla

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše vláda vyvolává v zemi chaos a každý den opakovaně dokazuje, že nemá ani po měsících urgencí žádný reálný plán v boji s covidem-19. Piráti přitom kabinetu řadu opatření nabízeli, dodal. "Byl to například náš návrh na zavedení pandemického semaforu, který si ministr zdravotnictví přivlastnil a nedávno se jím chlubil v médiích, který měl podobným zmatkům zabránit a hlavně zabránit návratu plošných opatření," sdělil Bartoš ČTK. Podle semaforu se mají nově řídit pravidla pro roušky ve školách.

Kabinet nedělá rozhodnutí na základě názoru expertů či v zájmu občanů, uvedl Bartoš. "Ale podle zcela náhodných hodů kostkou a PR líbivosti. V pondělí pan ministr řekl, že restaurací se povinné roušky týkat nebudou, ve středu změnil názor a ve čtvrtek je vše už zase jinak. Není v lidských silách se v opatření vlády jakkoliv orientovat," dodal.

Selský rozum někdy zvítězí

Místopředseda STAN Petr Gazdík na stejné sociální síti napsal, že selský rozum někdy zvítězí i na ministerstvu zdravotnictví. "Jen my ostatní musíme hlasitě zakřičet. Pak se vzbudí a lekne Andrej Babiš a zadupe na Adama Vojtěcha… Prostě cirkus!" dodal. Lidovecký poslanec Jiří Mihola napsal, že změnu vítá. "A doufám, že večer nebo už za hodinu to nebude jinak," dodal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že chaos v počátcích epidemie v březnu byl ještě ospravedlnitelný, v srpnu po šesti měsících však jde už jen o totální nekompetenci nemehel. "Do 1. září zbývá ještě deset dní, tedy dost času na to, aby opatření vláda ještě několikrát změnila. Tímto neuvěřitelným chaosem nejenže demonstruje svoji absolutní nekompetenci, ale i riskuje důvěru lidí v přijímaná opatření," napsala ČTK.

Podle Adamové je totiž těžké se vůbec vyznat v tom, co platí. "Takže nebudu vůbec překvapena, když lidé nakonec i opatření, která by smysl měla, nebudou chtít dodržovat," míní.

Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Jak se opět změní pravidla při nošení roušek

Šéf koaliční ČSSD Hamáček odkázal na Vojtěcha. "Tato opatření jsou plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, které by svůj postup mělo být schopné odůvodnit," napsal Hamáček ČTK.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury dnešní jednání udělalo z prevence proti koronaviru "naprostou šarádu". "Ukázalo, že nerozhodují odborníci, ale je to politická hra na účet občanů," sdělil ČTK. Dodal, že výsledkem "této blamáže" by mělo být přijetí odpovědnosti konkrétních vládních představitelů.

Zástupci škol: Zrušení roušek ve školách je pozitivní, ale zmatek

Zástupci školských asociací uvítali oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), podle kterého se ve školách od 1. září nebudou muset plošně nosit roušky, jak ministerstvo zdravotnictví tento týden původně rozhodlo. Rychlou změnu opatření označili za chaotickou. Školám ale podle nich potíže nezpůsobí.

Povinnost nošení roušek ve školách od nového školního roku oznámil ministr Vojtěch v pondělí. Ve středu jeho úřad vydal mimořádné opatření, ve kterém to upřesnil. Povinnost se neměla vztahovat na speciální a mateřské školy. V ostatních měla platit ve společných prostorech. Výjimka měla platit ještě pro tělocvik a stravování ve školní jídelně. Dnes ministr oznámil, že se roušky ve školách budou vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy covidem-19.

Testování obyvatel Tatiné
ON-LINE: Denní počty nakažených stoupají. V Česku přibylo 316 případů

"Já osobně to vítám, nevím, jak někteří kolegové, ale já si myslím, že pokud to mělo ve třídách nebýt a na chodbách být a v jídelně nebýt a podobně, tak to jednak pro malé děti bylo náročné a jednak možná i zbytečné," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Dodala, že se jí nelíbí to, že se opatření rychle mění. "Je to zmatek," zhodnotila.

Podobně se vyjádřil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. "Je to chaotické měnit během pár dnů, ale vítáme to," řekl. Pro školy to podle něj bude zjednodušení. Poznamenal, že doufá v to, že kvůli nezavedení plošné povinnosti nošení roušek se po školách nebude vyžadovat zavedení jiných nových hygienických opatření.

Potíže to nezpůsobí

Také podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je dnešní rozhodnutí ministerstva zdravotnictví pozitivní. Předchozí oznámení o rozhodnutí povinnosti nošení roušek od 1. září označil za přehnaně opatrné. Podle něj je ale jasné, že vše bude záležet na vývoji epidemické situace a že se situace může rychle změnit.

Školám podle něj rychlá změna v pokynech teď potíže nezpůsobí. Uvedl, že chápe, že je v současnosti rozhodování odborníků složité. "Vzhledem k tomu, že je ještě poměrně daleko do začátku školního roku, tak si myslím, že to není problém, protože si nemyslím, že někdo ze dne na den začal reagovat a shánět rezervní roušky," uzavřel.

Volby. Ilustrační snímek
Senát distanční výuku i přes výhrady podpoří. Zákon o volbách schválil

Podle zástupkyně ředitele ZŠ Habrmanova v Hradci Králové Jany Odstrčilové zvítězil zdravý rozum. "Oddechla jsem si. S těmi rouškami jsem si to totiž příliš nedovedla představit. Jak zajistit, kam si děti odloží roušku, aby to bylo hygienické?" řekla ČTK. "Připadá mi to jako hrozný chaos," komentovala změnu pravidel během jednoho týdne.

Ředitel ZŠ Svažná v Brně Petr Punčochář změnu uvítal. "Lidé už si začali dělat legraci z toho, kdy bude muset dítě roušku mít, a kdy ne. Bylo až směšné, kolikrát by si ji muselo nasadit a sundat. To už by rušilo veškerou tu hygienu. Pro školy je to úleva organizačně i pocitově," řekl.