„Jde o společenský posun. Rodiče jsou stále méně ochotni akceptovat rizika spojená se spontánním porodem a s tím souvisí i obavy lékařů, aby je později rodiče neobviňovali z nějaké chyby,“ vysvětlil porodník Viktor Kačer z pražského GynCentra.

V módní vlně císařských řezů, která Evropu zachvátila, nejsme sami. V Polsku tímto způsobem končí 27 procent porodů, ve Velké Británii a Itálii to je 35 procent. V arabských zemích tímto způsobem rodí téměř všechny ženy.

Důvodů, proč budoucí maminky takhle přivést dítě na svět, je hned několik. Na prvním místě je to strach z dlouhého a bolestivého porodu a hned za tím je to touha po bezbolestném a ničím nenarušeném sexuálním životě po narození dítěte.

„Já bych ženě císařský řez nedoporučil, pokud se neobjeví nějaké riziko, ať už v případě rodičky, nebo dítěte. Jde o velký zásah do těla matky, ale rozhodnutí je vždy na ženě,“ tvrdí Kačer.

Za nárůstem císařských řezů stojí možná obecný jev, a to zvyšující se věk prvorodiček. Pokud se žena blíží čtyřicítce a má přivést dítě na svět, případných zdravotních rizik je více a lékaři se častěji uchylují k císařským řezům. Zdravotní pojišťovny ovšem z tohoto trendu nejsou nijak nadšeny. Za tento způsob porodu totiž zaplatí minimálně dvojnásobek.

„Zatímco klasický porod stojí pojišťovnu průměrně asi 9000 korun, porod císařským řezem je více než dvojnásobně nákladnější. Průměrně přijde na 21 tisíc korun,“ uvedl ředitel VZP Pavel Horák.