Cizinci v Česku - InfografikaZdroj: DeníkV současnosti totiž musejí zájemci o život v zemi ovládat češtinu na úrovni A1. To znamená, že rozumějí základním výrazům a každodenním frázím, jsou schopni porozumět nápisům na plakátech či billboardech a domluví se na základních věcech, pokud se jejich partner v rozhovoru snaží mluvit pomalu a jednoduše.

Česko a Francie

Nově budou muset – pokud to vláda schválí – ovládat český jazyk na úrovni A2. Tedy orientovat se v jednoduchých delších textech a být schopni vést konverzaci na vyšší úrovni než nyní.

Učitel. Ilustrační snímek
Nepříznivý stav. Chudé děti končí v horších školách, zjistila studie

Současná nízká úroveň není podle ministerstva pro integraci do společnosti dostatečná, navíc je na úrovni A1 v rámci Evropské unie pouze v Česku a ve Francii.

„Ve srovnání s ostatními evropskými státy je statut trvalého pobytu v ČR nejsilnější. Cizinec získá téměř stejná práva, jako má státní občan České republiky (vyjma volebního práva),“ konstatuje ministerstvo. Navýšení úrovně tedy podle něj není diskriminační, naopak je jeho cílem podpořit vyšší znalost jazyka tak, aby se cizinci mohli bez větších obtíží samostatně orientovat ve společnosti.

Kromě toho chce ministerstvo zpřísnit požadavky na kvalifikaci zkoušejících a kvůli kontrole, zda nedochází ke korupci, umožnit přístup na zkoušku i policistům a lidem z ministerstva vnitra.

Spor o novelu

Není to jediná legislativní změna, která se pro cizince chystá. Ministerstvo vnitra totiž připravilo i novelu azylového zákona. Ta má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) pro případ nové migrační vlny uzákonit, aby o udělení azylu uprchlíkům bylo možné výjimečně rozhodnout do třiceti dnů.

Nedávno vyvolala velké spory, a to kvůli takzvanému institutu strpění. Podle něj se i cizinci, který by jinak nedostal azyl, musí přiznat práva uprchlíka a není možné ho kvůli situaci v jeho zemi vyhostit, i když byl třeba odsouzený pro závažný trestný čin.

Erik Opata, Záložník FC Heřmanice Slezská. 2.listopadu 2019 v Ostravě.
Fotbalová exotika. V českých ligách se prosazují hráči z různých koutů světa

„Já si nevezmu na triko, že někoho pošlu domů, aby ho tam zastřelili,“ ohradil se proti tomu Hamáček. Kdo bude v Česku pouze strpěn, bude prý moci být deportován rychleji než podle platného režimu, až mu v zemi původu nebude hrozit zabití.

Rekordní počet

Počty cizinců v Česku přitom až na drobné výkyvy dlouhodobě rostou. Na konci října jich zde s přechodným nebo trvalým povolením k pobytu legálně žilo téměř 589 tisíc, což je nejvíce minimálně od vzniku samostatné České republiky. Z toho trvale zde bylo usazeno 299 tisíc z nich. Nejvíce z nich bylo z Ukrajiny a Slovenska.