Vzpomínky na zážitky uplynulých dnů a plány na ty nadcházející. I to bývá součástí konverzace v češtině, kterou ukrajinským ženám poskytují dobrovolnice v Praze 2. Ve vinohradských prostorách se scházejí každé úterý podvečer, program pořádají i jinde. „Někdy konverzujeme, jindy se věnujeme gramatice,“ říká lektorka Lucie Šárová.

Aby mohly v Česku pracovat, učí se uprchlice z Ukrajiny česky
Útěk před hrůzami války: Z Ukrajiny přišly do Česka manažerky a učitelky

S ženami, které v Česku našly útočiště před válkou na Ukrajině, toho už prožila hodně. Vyměňují si recepty, jezdí na výlety, účastní se zábavných akcí. Třeba nedávno byly na procházce lesem, kde je vylekal divočák. Zachovaly klid, a tak naštěstí vše proběhlo v klidu. Ženy z Charkova, Kyjeva, Mariupolu a dalších ukrajinských měst okouzlil také masopust ve středočeských Zbuzanech.

Zúčastnily se i tradičního Zbuzanského kotlíkového guláše. Soutěžní družstva v tomto klání každoročně vaří guláš, přičemž to letošní česko-ukrajinské si zvolilo jméno Pampušky. Podle slaného pečiva, které Ukrajinky proslavily po celém světě. Letošní ročník, který se uskutečnil v sobotu 22. dubna, obohatily i pravým ukrajinským borščem.

Staly se z nich kamarádky

Na Vinohradech se ženy scházejí od března loňského roku. Tehdy to provázely slzy a obrovská nejistota. „Ze začátku jsme poskytovali hlavně humanitární pomoc,“ líčí dobrovolnice Kateřina Jechová. Ženy pomáhaly se zajištěním jídla či vyřizováním záležitostí kolem ubytování.

Kongresové centrum Praha, metropolitní asistenční centrum na pomoc Ukrajině, 15. 3. 2022
Přišla k nám ukrajinská elita a dělá tu pomocné práce, upozorňují experti

Dnes už si zde mnohé ukrajinské ženy našly práci, některé z nich působí kupříkladu jako asistentky pedagoga pomáhající ukrajinským žákům. A volné chvíle se snaží zpříjemnit si nejrůznějšími aktivitami. Z žen, které se před rokem vůbec neznaly, jsou kamarádky, které se v nelehké době vzájemně podporují.

Studenty vyslechne psycholog

Pomocnou ruku potřebují i zahraniční studenti. Proto jim s vízy a pobytovými oprávněními, zajištěním zdravotní péče, zdravotním pojištěním, ubytováním či třeba jednáním v bance pomáhá kancelář International Contact Point na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.

Jak říká vedoucí univerzitního oddělení mezinárodních vztahů Michaela Vráželová, u cizinců se stále častěji objevují duševní potíže a stres. „Bezplatnou nabídku jsme proto rozšířili o služby anglicky mluvícího psychologa a osobního kouče,“ uvádí.

Tyto Ukrajinky našly práci už čtvrtý den
Ze specialistů pomocníci. V příjmové chudobě žije třetina ukrajinských uprchlíků

Osobnostní koučink je určen zahraničním zaměstnancům, psychologické konzultace studentům. Často je využívají studenti z Turecka, Jordánska, Indie, Pákistánu, Bangladéše, Nigérie, Vietnamu a dalších zemí včetně evropských.

Jeden z koordinátorů kanceláře Marek Siwy upřesňuje, že ročně se jedná asi o padesát sezení. „Dříve jich bylo kolem deseti. Vše zesílilo covidem a situací na Ukrajině. Zahraniční studenti také bývají nejistí kvůli jiné kultuře. Jsou tu sami, bez rodiny. Sezení je vždy anonymní. V případě nutnosti zajišťujeme návaznou psychiatrickou péči,“ vysvětluje.

Univerzita získala ocenění

O poskytovaných službách se dozví každý zahraniční student i zaměstnanec, neboť jsou informováni hned po příjezdu při slavnostním uvítání. Na univerzitě též nachystali letáčky v angličtině, informace jsou i v elektronické podobě. Zpětná vazba je podle Siwého skvělá. „Psychologa všichni chválí a my máme klid v duši, že jsou v pořádku,“ dodává.

Zdroj: DeníkZa projekt „Společně to zvládneme aneb Nejsi na to sám“ tým univerzity získal letos ocenění od Domu zahraniční spolupráce, což je česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum.