„Je to krok zpět,“ říká Libor Kučera ze sdružení Poradna pro integraci. Hlavním problémem je podle něj právě omezení možnosti rodinných příslušníků českých občanů získat povolení k dlouhodobému pobytu. Ti budou muset projít obvyklým řízením, které trvá řadu let.

„Nebezpečné je i zpřísnění kontroly toho, zda manželství je či není fiktivní, nebo zda dotyčný je či není otcem dítě, takhle se na každého cizince zákon dívá jako na potenciálního podvodníka,“ říká Kučera.

Další potíže prý přináší povinné zavedení zkoušky znalosti českého jazyka. „Zkomplikuje to již tak velmi zdlouhavé řízení o povolení k trvalému pobytu.“

Organizacím pomáhajícím azylantům se zase nelíbí zpřísnění řízení o mezinárodní ochraně. Podle ní by mohli být zbaveni svobody cizinci, kteří by na naše území vstoupili nelegálně.

„Pokud by se tímto zákonem řídili na Západě před Listopadem, tak by naše emigranty vraceli zpět komunistické polici,“ říká Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Navíc žadatelů o azyl každý rok ubývá. Zatímco před dvěma lety jich bylo 4021, loni požádalo o azyl 3016 osob. Zpřísňování se nelíbí ani Aleně Fendrychové z Diakonie Českého červého kříže.