V poledne začalo jednání celostátního výboru KDU-ČSL který by měl potvrdit rozhodnutí předsednictva strany nepodílet se na vládě a jít do opozice. O dvě hodiny později zasedne celostátní konference lidovců, která je nejvyšším orgánem mezi sjezdy a která bude mimo jiné hodnotit výsledek voleb a vyjádří se k Bělobrádkovu setrvání ve funkci.

"Za výsledek, který není úspěchem, nese vždycky předseda odpovědnost, já se jí nezříkám," řekl při příchodu na jednání Bělobrádek. "Určitě spokojeni být nemůžeme. Já si chci nechat potvrdit mandát, nebo, pokud nebude potvrzen, tak samozřejmě odejdu," doplnil.

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš poskytl 10. října v Praze rozhovor Deníku.
Babiš navrhne menšinovou vládu ANO. Šéf ODS Fiala: Jde si plnit sen

Členové strany ale Bělobrádka chtějí podržet. "Jsem tu, abych se svým hlasem, svou funkcí a vlivem podpořil usnesení předsednictva naší strany jít do opozice a podpořit vedení, to znamená Pavla Bělobrádka," řekl předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Na Bělobrádkovu stranu se staví i předseda poslaneckého klubu strany Jan Bartošek, který podporuje i odchod do opozice kvůli volebnímu výsledku. "Výsledek bereme s pokrou a jako jasný vzkaz od voličů. I to je jeden z důvodů, proč odcházíme do opozice a budeme se věnovat stabilizaci strany," řekl.

Bělobrádek má důvěru bývalého poslance Jaroslava Klašky, současné poslankyně Pavly Golasowské nebo ministra kultury Daniela Hermana. Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ve straně není taková nálada, že by se volalo po rychlé změně vedení.

"I s ohledem na to, že máme za rok a půl řádný sjezd, který bude zhruba v polovině řádného funkčního období vlády, která by mohla vzniknout, tak si nemyslíme, že je nutné dělat tu personální změnu teď," řekl.

Prezident Miloš Zeman.
Prezidentské volby: bookmakeři už nefavorizují Drahoše, ale Zemana

Zlínský hejtman Jiří Čunek, který patří ke kritikům současného vedení KDU-ČSL a na květnovém sjezdu kandidoval proti Bělobrádkovi na předsedu, neodpověděl novinářům na dotaz, zda podpoří setrvání současného předsedy ve funkci. Se svým názorem chce nejprve seznámit zbytek vedení strany.

Čunek se ale postavil skepticky k doporučení předsednictva, aby lidovci odešli do opozice. "Já jsem přesvědčen, že vznikla velmi komická situace, že do Sněmovny se dostalo devět stran a z toho osm kandidovalo do opozice. To je nesmyslné. Lidé volí strany proto, aby realizovaly to, co slibují, a to mohu udělat v zásadě hlavně ve vládě," řekl.

Rozhodnutí pro odchod do opozice nepovažuje Čunek za konstruktivní. "Spíš bych očekával, že jednotlivé strany budou předpokládat programové podmínky, za kterých budou spolupracovat," řekl. Představa, že by lidovci podpořili menšinovou vládu hnutí ANO, se mu ale nelíbí.

Předseda ODS Petr Fiala.
Fiala: Je na Babišovi, zda dokáže získat většinu pro svou vládu