Outlý dnes v tajných volbách získal 39 senátorských hlasů ze 72 odevzdaných. Jeho protikandidáti - politoložka Vladimíra Dvořáková a bývalý náměstek ministryně práce a sociálních věcí Jan Marek - získali 16 a 17 hlasů.

Marek bude mít ještě šanci při lednové volbě řadových členů úřadu, v níž spolu s ním budou další čtyři senátorští kandidáti. Nominaci Dvořákové na členku úřadu její navrhovatel, senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL), ještě před volbou kandidáta na předsedu stáhl. Dva členy úřadu má Senát vybrat ze čtyř kandidátů Sněmovny, a jednoho ze senátorských kandidátů a jednoho ze dvou nominantů prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly.

Čtyřicetiletý Outlý vystudoval politologii na olomoucké univerzitě, působí na Metropolitní univerzitě Praha, dříve vedl katedru politologie královéhradecké univerzity. Je expertem na volební a stranické systémy a politický systém v ČR.

Čtěte také: Dvořáková odhalila plzeňská práva. Pohlídá strany?

Outlého nominovali místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar. Jeho volbu doporučilo rovněž uskupení Rekonstrukce státu a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z Šilarovy frakce, podle níž se Outlý osvědčil i jako starosta Olešnice na Královéhradecku.

Úřad má začít pracovat od začátku příštího roku, sídlit bude v Brně. Na starosti bude mít kontrolu financování politických stran, což dosud náleželo sněmovnímu kontrolnímu výboru, i dodržování přijatých finančních limitů pro volební kampaně.

Čtěte také: Vnitro bude pomáhat při rozjezdu úřadu na kontrolu stran