Tereze (18) z Ústí nad Labem zemřela maminka, když byla malá, otec o ni neměl zájem. (Jméno si dívka přála změnit, redakce ale zná její identitu.) Má dvě mladší sestry, obě nevidomé, proto docházejí do specializované základní školy v Praze. Všechny tři je mají v péči prarodiče.

Jenže ti rychle stárnou a síly jim ubývají. Dědeček je na tom nyní zdravotně velmi špatně, o celou rodinu se tudíž stará pouze babička. Většina peněz ze skromného rodinného rozpočtu jde na placené studium dvou nevidomých dívek a na léčbu dědečka. Na Terezu toho už moc nezbývalo. Dívka si proto snažila vypomáhat brigádami. Na škole ji zachránilo stipendium od Člověka v tísni, spolufinancované Nadací Albatros, a také jejich doučovací a kariérní programy.

Když začala téměř nevidomá Marie Zemanová přicházet i o sluch, požádala o zvýšení příspěvku na péči. Dočkala se však pouze jeho snížení na minimum:

Nevidomá Marie Zemanová
Téměř nevidí, po zhoršení sluchu jí snížili příspěvek. Úřady odvolání protahují

O těchto možnostech jí řekl kamarád ve třídě, jenž program také využíval. Do programu se přihlásila a uspěla. Každý měsíc dostává zpětně 1500 korun stipendia jako základ a až o dva tisíce korun více, pakliže bude mít jedničky nebo dvojky ve čtyřech vybraných předmětech. A to Tereza ve třeťáku v oboru sociální činnost má. „Platím si z toho školní pomůcky, učebnice, legitku na dopravu, ISIC kartu, všechny svoje výdaje,“ vyjmenovává dívka.

Kromě peněz jí Člověk v tísni poskytuje poradkyni pro mladistvé. Tou je v Terezině případě Kristýna Isabella Nová. „Izy pro nás dělá úplně všechno. Dohazuje nám brigády, dobrovolničení, doučování, radí nám se všemi našimi problémy, ale zařídí pro nás třeba i společný výjezd se zážitkovými aktivitami,“ pochvaluje si Tereza.

Poradkyně se s klientkou setkává každý měsíc a i ona si spolupráci nemůže vynachválit. „Tereza patří mezi premiantky. Je úplně skvělá v tom, co všechno zvládá, na svůj věk je velmi vyspělá. Věřím, že může dosáhnout čehokoliv,“ říká. V poslední době spolu řešily hlavně projekty do školy, doučování matematiky a hledání přivýdělku.

Léta prožili za zdmi dětských domovů nebo v nefunkčních rodinách. Teď si nevědí rady. Teenagerům v nouzi pomáhají speciální organizace:

Klientky na tréninkovém pracovišti v Restart Fashion Shopu v Brně
Odchod z dětského domova? Naprostý kulturní šok. Mládež nezvládá práci ani život

Tereziným snem je vystudovat Pedagogickou fakultu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a stát se učitelkou. „Často se na nás obracejí podobní teenageři jako Tereza – nejstarší sourozenci, kteří jsou hodně cílevědomí a chtějí dosáhnout na lepší život. Do toho jim ale vstupuje tíživá situace doma a péče o mladší sourozence. Před Terezou smekám pokaždé, když ji vidím. Má toho naloženo opravdu hodně,“ líčí Nová.

Doplňuje také, že v Ústí nad Labem organizace nutně poptává dobrovolníky na doučování dětí ze sociálně složitého prostředí. Ačkoliv je ve městě pedagogická fakulta, nepřihlásil se během jejich náborů ani jeden.

Darujte Skutečný dárek

Složitý život zvládat je podle Terezy zvládat náročné. „Navíc, jelikož jsem nejstarší a mé sestry nevidomé, je na mě tlak, abych co nejvíc pomáhala a o ségry se pak v životě postarala. S prarodiči se už nikam moc nedostanu, jsou starší, unavení, tak jsou hlavně doma, což chápu. Bohužel to tak je,“ popisuje.

Myslí si ale, že těžké zkoušky mohou člověka zocelit. „Často si říkám, že je to taková tvrdá příprava na život. Už mě toho asi moc nepřekvapí,“ konstatuje.

Smyslem sbírky Krabice od bot je potěšit o svátcích sociálně znevýhodněné děti:

Vybírání a rozvážení vánočních dárků v rámci sbírky Krabice od bot
Krabice od bot dělají radost tam, kde by se vánočních dárků nedočkali

Klientů se složitými příběhy, jako je ten Terezin, mají v Člověku v tísni spousty. Lidé jim mohou pomoci prostřednictvím projektu Skutečný dárek. Jedná se o charitativní obchod, kde si lidé mohou vybrat z několika desítek darovacích certifikátů a věnovat ho třeba na Vánoce svým blízkým. V Česku lidé podle organizace málo vědí, že lze kromě koz, kuřat či studen v Africe přispět i na české děti ze složitých poměrů, nejvíce pak na jejich vzdělávání. Mediální koordinátorka sociálních a vzdělávacích programů Eva Kroupová doporučuje certifikát Měsíc doučování. Tím lidé zaplatí školákům doučovatele, jenž pomůže se zvládáním učiva. Ne každý se s tím totiž může obrátit o pomoc na rodiče.

Další možností je certifikát Zůstaň ve škole. Jeho věnováním člověk uhradí měsíc podpory od kariérního poradce. Ten teenagerovi pomůže dojít ve studiu co nejdále, aby si zajistil lepší život, než prožila jeho rodina. „Skutečným dárkem jde udělat druhému nejen radost, ale i pomoci dobré věci,“ říká koordinátorka Kroupová. Dodává, že jde o ideální řešení pro ty, kterým vadí konzumní a materiální povaha Vánoc a nechtějí už kupovat další a další nepotřebné věci pod stromeček.