Dezinformátoři počítají s rozšířeným lidským zvykem číst při přemíře informací pouze titulky a nezabývat se hlouběji obsahy textů, jež jsou s těmito titulky spojeny. Podsouvají proto těmto titulkům jiný význam, než jaký skutečně mají.

Čerstvým příkladem takového zneužití publicistického textu je to, jakým způsobem se začal šířit titulek obsáhlého materiálu americké zpravodajské stanice CNN z 29. března, který analyzuje roli praporu Azov v současném dění na Ukrajině. Titulek zněl „Krajně pravicový prapor má klíčovou roli v ukrajinském odporu. Jeho neonacistické vazby daly Putinovi munici“.

„Ukrajinský odpor? To jsou nacisti“

„Už i BBC přiznává, odkud vítr vane. Jen bych podotknul, že nacistické organizace na Ukrajině dávno nejsou žádný batalion, jako býval kdysi Azov. Dnes má svoje civilní křídlo, politiky, vliv na vzdělávací systém, svoje lidi v armádě,“ uvedli v úterý 29. března tvůrci obsahu slovensky i česky psané facebookové stránky Military Universe, která se podle své vlastní definice zabývá „globálním vojenským průmyslem, vojenskými stroji a konflikty po celém světě“.

Rusko střílelo na jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny. Hořelo výcvikové centrum a jeden z odstavených reaktorů.
Moskva ukončuje válku, kterou Ukrajina začala? Ruská mluvčí zkresluje fakta

Svůj příspěvek doprovodili tzv. printscreenem webové stránky CNN (její označení za BBC vzniklo zřejmě nechtěným omylem), na níž byl viditelný výše uvedený titulek.

V podobném duchu začali totožný printscreen s tímtéž titulkem šířit na sociálních sítích nejrůznější prorusky vystupující aktivisté a proruská média.

Sdílel ho například rusky psaný twitterový profil „Chroniky pizďéca“, což znamená vulgárně „Dějiny p.dele“, jehož příspěvky se zaměřují prakticky výhradně na ironizování ukrajinského odporu, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, označovaného tímto účtem za „novou Grétu“, i jakékoli západní pomoci Ukrajině.

S popiskem „Copak to? CNN poprvé za poslední dobu nazvala ‚Azov‘ ultrapravicovými radikály“ se zmíněný printscreen objevil také na rusky psaném internetovém fóru „Odvaha“ (Otvaga), jež patří k webovým stránkám „Moc Ruska“ (Sila Rossiji).

Voják se speciálním odstřelovačským výcvikem, ilustrační foto
Kde je Wali? Rusové tvrdili, že zahynul. Jsou to lži, hlásí sám elitní sniper

Rovněž v úvodu zmíněná facebooková stránka Military Universe stojí v současném konfliktu na Ukrajině očividně na ruské straně, její tvůrci sdílejí nejrůznější videa natočená z pohledu ruské armády, provázená popisky jako: „T-72 dostane zásah od NLAW, který po něm vypálil neonacista z organizace Azov. Vypadá to, že T-72 přežil bez úhony.“

Sdílení titulku CNN tak mělo všude totožné vyznění: západní televize přiznává, že ukrajinský odpor tvoří krajní pravičáci a nacisté, a dává tím za pravdu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Jenže článek CNN říká ve skutečnosti něco úplně jiného.

CNN nedala za pravdu Putinovi

Rozsáhlý analytický materiál Tary Johnové a Tima Listera skutečně rozebírá do šířky roli pluku Azov v ukrajinském konfliktu, ale text naopak s Putinovým tvrzením, že invaze na Ukrajinu je „zvláštní operace na ochranu rusky mluvících lidí před genocidou z rukou neonacistů“, zásadně polemizuje.

Podle reportérů CNN se Azov v roce 2016 formálně rozdělil na vojenské a politické křídlo, přičemž vojenské představuje prapor Azov, jenž byl začleněn do Ukrajinské národní gardy, a politické krajně pravicová strana Národní sbor, založená právě v roce 2016.

Příspěvek internetového uživatele podepisujícího se jako Aleš Svoboda popisoval vylhanou historku z fitness centra. To se od ní distancovalo
Lháři osočují uprchlíky i obránce Ukrajiny, opírají se o falešné fotky a videa

Reportéři připouštějí, že vojenský prapor, představující efektivní bojovou sílu zapojenou do současného konfliktu, si s sebou nese skutečně historii neonacistických sklonů, které ani jeho integrace do ukrajinské armády zcela neuhasila, ale upozorňují, že Azov stále funguje relativně autonomně – jen byl v souvislosti s obranou přístavu Mariupol více vidět.

„Pro Putina, který nepravdivě tvrdil, že ukrajinskou vládu řídí ‚narkomani a neonacisté‘, představuje Azov zřejmý cíl. Moskva přidělila pluku v konfliktu příliš velkou roli a běžně ho obviňuje z porušování lidských práv… V ruském dezinformačním seznamu je hnutí Azov lákavým cílem – takovým, kde se dá opominout rozdíl mezi fakty a dezinformacemi,“ píší analytici CNN.

Ukrajina není nacistická žumpa

CNN nezastírá, že existence identifikovatelného azovského prvku v ukrajinských ozbrojených silách – navíc účinného – je problematická a vyvolává nepříjemné otázky jak vůči ukrajinské vládě, tak vůči jejím západním spojencům, kteří nadále posílají do země zbraně.

„V nepříliš vzdálené minulosti se vedení Azova otevřeně hlásilo k bílé nadřazenosti a pěstovalo vazby s podobně smýšlejícími skupinami a jednotlivci na Západě. Andrij Bileckij, nyní vůdce Národního sboru coby politického křídla hnutí Azov, v roce 2010 údajně řekl, že jeho cílem je ‚vést bílé rasy světa v konečné křížové výpravě‘,“ připomíná CNN s odkazem na informace britského deníku Guardian.

Ukrajinský fotbalista Andrej Jarmolenko na fotbalovém Euru v dresu, proti kterému Rusko protestovalo.
Chlubil se Zelenskyj dresem s hákovým křížem? Ruské lži vedou i k fotbalu

Navzdory mezinárodní proslulosti Azovu však Ukrajina „není žumpou pro nacistické sympatizanty“, řekl CNN Alexander Ritzmann, hlavní poradce projektu Counter Extremism Project se sídlem v Berlíně.

Ten v této souvislosti poznamenal, že v posledních ukrajinských volbách v roce 2019 získalo politické křídlo Azova pouze 2,15 % hlasů a Bileckij ztratil křeslo v parlamentu. Navíc krajně pravicový extremistický problém existuje podle Ritzmanna na obou stranách konfliktu, takže mluvit jen o tom ukrajinském je spíše předpojatost.

„V roce 2016 obvinil Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva z porušování lidských práv ozbrojené skupiny na obou stranách konfliktu v Donbasu,“ připomíná CNN.

Azov není jedna „Hvězda smrti“

Politickou stranu Bileckého, Národní sbor, popisuje americké ministerstvo zahraničí ve své zprávě z roku 2018 jako nacionalistickou nenávistnou skupinu. Zmínilo například incident, při němž milice hnutí zaútočily na romský tábor v Kyjevě poté, co jeho obyvatelé nereagovali na ultimátum opustit oblast do 24 hodin, a přímo před očima místní policie ho zničily.

„Hnutí Azov je nebezpečným klíčovým hráčem nadnárodní extrémní pravice a již několik let slouží jako síťový uzel se silnými vazbami na krajně pravicové extremisty v mnoha zemích Evropské unie a Spojených státech,“ řekl Ritzmann.

V ukrajinských inscenovaných videích hrají herci! spustili ruští dezinformátoři. Na záběrech jsou opravdu herci. Záběry však nepocházejí z inscenovaných videí, ale z natáčení seriálu
Násilí na Ukrajině fingují herci, šíří se lži sítěmi. Fota pocházejí odjinud

Na druhé straně o tom, zda má být jako „zahraniční teroristická organizace“ klasifikován i vojenský prapor Azov, se podle CNN vede na ministerstvu zahraničí USA intenzivní debata.

„Lidé si pořád myslí, že pluk Azov a hnutí Azov je jedna Hvězda smrti. Rok od roku jsou ale vazby mezi nimi rozvolněnější,“ cituje CNN odborníka na zahraniční bojovníky Kacpera Rekaweka. Podle něj nyní v řadách praporu bojují i Ukrajinci, kteří nemají s jeho neonacistickou minulostí nic společného.

Rusové mají ultranacionalisty také

Ritzmann dodává, že krajně pravicový prvek v ukrajinské armádě se nijak neliší od toho, co bylo zjištěno v jiných armádách, například v Německu a v USA. „Krajně pravicoví extremisté v ukrajinské armádě pravděpodobně slouží – stejně jako ve všech ostatních armádách. Přesná čísla nejsou k dispozici,“ řekl.

CNN v této souvislosti upozorňuje, že vzkvétající ultranacionalistickou scénu, tolerovanou úřady, má i Rusko. Konkrétně jde třeba o krajně pravicovou bojůvku zvanou Ruské imperiální hnutí se sídlem v Petrohradě, jež byla v roce 2020 první skupinou bělošské rasy, kterou ministerstvo zahraničí USA zařadilo do kategorie „globální teroristé se speciálním určením“.

Laboratoř. Ilustrační foto.
Europoslanec Ivan David sdílí zavádějící dezinformace. Týkají se biolaboratoří

Tato skupina je sice běžně v opozici vůči Putinovu režimu, ale ve válce proti Ukrajině podporuje ruskou stranu – podle Centra pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci na Stanfordské univerzitě například cvičila ruské ozbrojence, kteří se pak připojovali k proruským separatistům. Další podobnou skupinou je známá Wagner Group, jejíž stoupenci se v minulosti honosili nacistickými insigniemi.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„Ruské upnutí na menšího hráče, jakým je hnutí Azov, ale umožňuje Kremlu rámovat konflikt jako ideologický a dokonce existenční boj. Jakkoli vzdálené realitě to může být,“ uzavírá CNN.