Tehdy Faltýnek uvedl, že vše nejde prosadit tak snadno, například registr smluv nebo zákon o střetu zájmů, který by zahrnoval i majetkový striptýz všech politiků před jejich vstupem do politiky. „Já jsem voličům ukázal barák, chatu, všechno. A prachy na účtě, mejch pos…ejch dvacet milionů, jsem dal do obálky a ta je u notáře. Když bude Faltýnek trestně stíhaný, tak se vytáhne a hotovo. To neudělal nikdo,“ řekl tehdy.

Teď mu sice obvinění kvůli možnému podvodu kolem Čapího hnízda skutečně hrozí, ale odhalit detaily svého trezoru by musel i bez toho.

Členové mandátového a imunitního výboru Sněmovny rozhodovali 30. srpna v Praze, zda zda doporučí sněmovně, aby zbavila imunity poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Na snímku jejich společná tisková konference.
Vedení ANO se postavilo za Babiše a Faltýnka, nevidí důvod pro vydání

Zákonodárci totiž splnili slib a veřejní funkcionáři jsou ode dneška povinováni uložit záznam o svých podnikatelských aktivitách, majetku, příjmech a nesplacených závazcích do Centrálního registru oznámení, který spravuje ministerstvo spravedlnosti.

„Registr je veřejný a vyhledávání v něm bezplatné. Nad plněním povinností veřejných osob bude dohlížet nový kontrolní odbor střetu zájmů s dvěma desítkami zaměstnanců,“ potvrdila včera Deníku mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

I SOUDCI A ŽALOBCI

Poslanci, senátoři, starostové nebo členové městských zastupitelstev i Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ombudsman, ale také státní zástupci a příslušníci Policie ČR a Generální inspekce bezpečnostních sborů budou informace o svých majetkových poměrech ukládat na jednom místě. Centrální registr totiž nahrazuje stávajících zhruba 6500 evidenčních míst, kde se oznámení dosud shromažďovala. „Ministerstvo očekává, že se do něj zapíše kolem 35 tisíc osob,“ dodala mluvčí.

Přerovská Precheza, ilustrační foto.
Jak postupovala Finanční správa v kauze FAU? Do týdne vydá vyjádření

Majetková přiznání soudců, žalobců a policejních funkcionářů budou neveřejná. Oznámení soudců bude spravovat Nejvyšší soud. Naopak bez omezení budou informace o majetku poslanců, senátorů nebo členů vlády. Nahlížet do registru, podat podnět nebo zažádat o přístup do neveřejné části lze na internetové adrese http://cro.justice.cz.

Pořízení informačního systému pro registr stálo půl milionu korun, roční náklady na jeho provoz jsou vyčísleny na necelých 30 tisíc.

VŠE O MAJETKU PŘEDEM

Původní evidenční místa překlopí do registru svoje záznamy během září a zodpovědná veřejná osoba pak musí oznámení podat během října a listopadu letošního roku. „Tento termín se týká všech osob ve veřejné funkci k 1. září 2017 a těch, které je začnou během září vykonávat. Výjimku mají současní poslanci a senátoři, ti podají oznámení až v červnu 2018,“ říká Schejbalová.

Mnoho párů má dnes nejprve potomka, až poté přichází na řadu svatba.
Rodičovská až 300 tisíc korun a hlídání, které odečtete z daní

Zásadní změnou je, že své stávající majetkové poměry musí každý politik či soudce oznámit při nástupu do veřejné funkce, zatímco dosud hlásil jen majetkové posuny během uplynulého kalendářního roku. Na splnění této povinnosti budou mít funkcionáři lhůtu 30 dní. Majetkové oznámení pak bude nutné podat i v momentě, kdy osoba funkci opustí.

Za pozdní podání nebo uvedení nepřesných a nepravdivých údajů lze uložit pokutu až do 50 000 korun.

Zítřkem také začíná platit pro všechny politiky zákaz vlastnit jakýkoli podíl v televizních či rozhlasových médiích nebo periodickém tisku. Netýká se to internetových zpráv, takže kdyby Andrej Babiš nepřevedl Agrofert do svěřenského fondu, mohl by dál provozovat servery idnes.cz a lidovky.cz. Senátor Ivo Valenta nadále může spoluvlastnit portál parlamentnilisty.cz.