Na hodnotu jedna se reprodukční číslo po čtyřech dnech vrátilo ve středu, předtím bylo čtyři dny pod touto sledovanou hranicí. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstává devět dní v řadě na hodnotě 12. Velké rozdíly jsou ale mezi kraji i okresy. Nejhůře na tom je dál Praha, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 31 nakažených. Následuje Středočeský s incidencí 16 a Jihočeský s 15 nakaženými v přepočtu na obyvatele. Naopak v Olomouckém kraji připadají na 100 tisíc lidí jen čtyři případy koronaviru za týden, což je nejméně v Česku. Z okresů se epidemie nyní nejvíc šíří v okrese Praha-západ, kde je incidence stejně jako v hlavní městě zhruba 31, zatímco v jiných regionech mají za poslední týden jen jednotky případů a Jesenicko žádný.

Počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, se výrazně nemění. Ve čtvrtek jich bylo 65, podobně jako o den i o týden dříve. V těžkém stavu je nyní 13 pacientů s covidem.

Léčba chřipky spočívá především v klidovém režimu, dostatečném přísunu tekutin a dostatečném doplňování vitaminů, které obsahují ovoce a zelenina či doplňky stravy.
Očkování proti chřipce: Kdy je nejvhodnější doba, komu ho hradí pojišťovna

Odborníci očekávají, že s nynějším návratem lidí z dovolených a dětí z prázdnin bude epidemie covidu-19 sílit. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by mohlo být v nemocnicích kvůli covidu v druhé polovině září kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. Když letos v březnu zasáhla Česko dosud nejsilnější vlna epidemie, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí, stovky z nich potřebovaly intenzivní péči a nemocnice byly na hraně svých kapacit.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,68 milionu případů koronaviru. Drtivá většina nakažených se vyléčila a 30 399 lidí s covidem-19 zemřelo. Na tento týden zatím připadají tři úmrtí.

Zdravotníci ve čtvrtek naočkovali proti koronaviru 31 107 lidí, v mezitýdenním srovnání je to asi o 14 tisíc méně, údaje za uplynulý den se ale mohou ještě navýšit. Dokončené očkování má nyní v republice přes 5,6 milionu lidí, tedy víc než polovina všech obyvatel. Cílem je dosáhnout proočkovanosti minimálně 70 procent populace. Očkovat je nyní možné od 12 let.

Laboratoře ve čtvrtek provedly zhruba 83 500 testů, z toho téměř 57 tisíc antigenních, zbytek spolehlivějších PCR. Před týdnem bylo testů celkem přes 100 tisíc. Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny. Vláda původně plánovala po letních prázdninách zpoplatnit testy pro lidi nad 18 let, rozhodnutí ale v pondělí změnila kvůli nepříznivému vývoji epidemie v některých evropských zemích, kterou zhoršují mutace viru.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel:

Kraj

Případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní

Praha

31

Jihočeský

15

Středočeský

16

Liberecký

13

Karlovarský

11

Jihomoravský

12

Vysočina

10

Ústecký

8

Moravskoslezský

6

Zlínský

6

Pardubický

6

Plzeňský

7

Královéhradecký

6

Olomoucký

4

celá ČR

12

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví