Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, se drží na 29 případech. Situace se ale liší v jednotlivých regionech. Nejhůře na tom je Praha se 49 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. V Moravskoslezském kraji je incidence 44. Naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 11.

Reprodukční číslo je od 26. srpna nepřetržitě nad hodnotou jedna, která je hranicí pro zrychlování epidemie. V posledním týdnu se číslo R pohybuje mezi 1,13 a 1,05. Ve druhém zářijovém týdnu ale vystoupilo i na 1,47, což bylo letos nejvíce.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 30 448 lidí. V poslední době lze pozorovat mírný nárůst zemřelých. V uplynulých šesti dnech eviduje ministerstvo 14 obětí. Ve druhém zářijovém týdnu jich bylo šest, o týden dříve to byli dva zemřelí.

Laboratoře ve středu provedly 59 tisíc testů, přibližně o 7000 méně než před týdnem. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu, byl podíl pozitivních výsledků 0,36 procenta. Podobný výsledek byl i minulou středu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, vzrostl podíl pozitivních vzorků na 2,4 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl zvýšil na 2,96 procenta. Během jarní vlny epidemie byla ale pozitivita testů mnohonásobně vyšší.

Tempo očkování klesá. Ve středu podali zdravotníci 8162 dávek vakcíny. Je to nejméně tento týden a o třetinu méně než minulou středu. Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno více než 11,7 milionu dávek, ukončené očkování má 5,9 milionu lidí.

Od začátku očkování eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv 8304 podezření na nežádoucí účinky vakcín, za poslední dva týdny počet vzrostl asi o 140. Většinou lidé popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Za dva týdny přibyla také čtyři podezření na úmrtí po očkování, celkem jich je 113. Ústav upozorňuje na to, že mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti.

Od loňského března, kdy se v Česku objevili první prokazatelně nakažení, odhalily laboratoře celkem 1 687 973 případů covidu. Většina lidí se již z nemoci vyléčila.