Od loňského března se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem už víc než 1,9 milionu lidí, zemřelo 31 636 z nich. S nárůstem počtu nakažených přibývá i zemřelých. Denním maximem nynější podzimní vlny bylo 70 úmrtí z minulé středy 10. listopadu.

Očekává se, že i v dalších dnech porostou počty hospitalizovaných a denní přírůstky by mohly atakovat rekordní hodnoty celé epidemie. Díky očkování i vysokému počtu lidí, kteří už covid v Česku prodělali, by ale nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče neměly být tak přetížené jako před rokem či letos na jaře. Loni v listopadu bylo hospitalizovaných přes 8000 lidí s koronavirem a okolo 1100 z nich vyžadovalo intenzivní péči, letos v březnu bylo v nemocnicích téměř 10 tisíc nakažených a na dva tisíce byly ve vážném stavu.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Vláda se neshodla na nových opatřeních. Ve hře je i rakouský model

Nejvíc se nákaza momentálně šíří na Moravě, týdenní incidence ale roste prakticky ve všech regionech. V Olomouckém kraji už počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden překročil hodnotu 1100. Přes 900 je to v Jihomoravském, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde je takzvané incidenční číslo 258.

Laboratoře v Česku v pondělí otestovaly na přítomnost nového koronaviru přes 95 tisíc vzorků, zhruba stejně antigenních a PCR. Před týdnem bylo testů víc, přes 103 tisíc. V mezitýdenním srovnání se zvýšila pozitivita u všech druhů testů, ať už se dělají z preventivních, epidemiologických či diagnostických důvodů. Preventivní testy na covid-19 pojišťovny od začátku listopadu hradí jen dětem a mladým do 18 let, plně i částečně očkovaným a těm, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhoval, aby se od prosince přestaly jako covidový certifikát uznávat antigenní testy. Vláda v demisi se ale v pondělí večer nedohodla na zpřísnění restrikcí, které mají zastavit šíření koronaviru během nynější podzimní vlny. Ve hře je nyní více možností včetně omezení volného pohybu pro neočkované. Rozhodnout má kabinet ve čtvrtek, kdy posoudí několik variant. Mezi nimi je ukončení uznávání antigenních testů, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb.

Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, se považuje očkování. Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má v Česku 70 procent dospělé populace. Zhruba 6,19 milionu lidí má očkování dokončené. Posilující dávku dostalo zatím víc než půl milionu lidí. V případě populace od 12 let, pro kterou je zatím očkování dostupné, je plně očkováno víc než 66 procent. Ze všech obyvatel Česka má očkování hotové přes necelých 58 procent lidí. Několik posledních dnů tempo očkování v mezitýdenním srovnání klesá. V pondělí podali zdravotníci přes 39 tisíc dávek vakcíny, zhruba o 4500 méně než o týden dřív.