Reprodukční číslo udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je číslo nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou značí zpomalování. V posledních dnech se jeho hodnota pohybuje kolem zlomové hranice. Poprvé se od konce srpna dostalo pod ní k úterý, poté opět stouplo a ke čtvrtku se vrátilo zpět pod jedničku.

Ve vývoji koronaviru v Česku se začaly střídat poklesy a růsty. Mezitýdenní pokles zaznamenaly statistiky v tomto týdnu už v úterý, v minulém týdnu v pátek a v sobotu. Počty nově odhalených případů ale zůstávají vysoké, v tomto týdnu dvakrát překročily 21 tisíc, v úterý to bylo 21 988 a ve středu 21 134. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie osciluje na velmi rizikových číslech, na nynějším vrcholu se může podle něj držet týden nebo dva týdny, pak může začít zpomalovat, ale také se může kvůli variantě omikron odrazit k dalšímu růstu. Její další výskyt hygienici v Česku zatím neodhalili, jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce.

Očkování proti koronaviru na Vysočině, ilustrační foto.
Povinné očkování jen pro někoho nestačí. S pokutami přitvrďte, míní lékaři

Laboratoře ve čtvrtek prověřily na přítomnost koronaviru podle průběžných údajů 113 330 vzorků. Ve stejný den předchozího týdne udělaly zhruba o 22 tisíc testů více. Podíl pozitivních testů se ve čtvrtek ve všech třech sledovaných kategoriích v mezitýdenním srovnání snížil. U preventivních testů bylo pozitivních 7,89 procenta vzorků. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým to bylo 15,56 procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, podíl klesl na 37,72 procenta.

Incidence klesla k dnešku ve všech krajích kromě Karlovarského, který je na tom ale relativně nejlépe. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá 454 případů za posledních sedm dní. V ostatních krajích je incidenční číslo nad 900. Nejhůře je na tom s incidencí 1506 Zlínský kraj, který tak předstihl dlouhodobě nejhorší Olomoucký kraj, tam k dnešku činí incidenční číslo 1452.

Vysoká zůstává zátěž nemocnic pacienty s covidem-19. Dušek ve čtvrtek v rádiu Impuls uvedl, že přestože už epidemie eskalačně neroste jako dosud, nemocnice budou "sesbírávat" těžké případy ještě deset nebo 14 dní. V mezitýdenním srovnání vyžadovalo ve čtvrtek nemocniční péči o 400 víc nakažených, oproti středě ale jejich počet asi o stovku klesl. Podle aktuální statistiky ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek z 6683 hospitalizovaných 1056 v těžkém stavu.

Šancí jak zmírnit nápor nakažených na zdravotní systém je podle odborníků očkování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. V poslední době počty rozdaných dávek stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali 88 607 dávek vakcíny, zhruba o 25 tisíc víc než před týdnem, 68 859 bylo posilujících. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,69 milionu dávek, dokončené očkování má 6,39 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes milion lidí.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,21 milionu lidí, z nich 33.450 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně, za úterý statistiky evidují 129 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc od začátku dubna.