Denní nárůsty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Tento týden zatím laboratoře v Česku odhalily 65 438 nových případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo zhruba o 14 tisíc více. Předminulý týden pak od pondělí do čtvrtka přibylo více než 86 tisíc nakažených.

Stále vysoký je ovšem počet obětí. Každý den v prosinci zemřelo s nákazou minimálně 100 lidí. Výjimkou je středa s 96 úmrtími a čtvrtek s 54 úmrtími. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou. Od začátku epidemie dosud v zemi zemřelo s koronavirem celkem 34 242 lidí.

Před pandemií jsem neuměla odpočívat, říká záchranářka jezdící pro pacienty s koronavirem. Podívejte se, jak vypadá rutinní práce před výjezdem k pozitivní osobně na covid-19.
Záchranářka: Lidé nerespektují nutnost nošení respirátorů. Ohrožují tak i nás

Laboratoře ve čtvrtek provedly přibližně 105 tisíc testů, o 26 tisíc méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 6,3 procenta vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních 13,61 procenta, zhruba stejně jako minulý čtvrtek. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z 34,74 na 33,13 procenta.

Laboratoře prověřují dalších osm podezření na koronavirovou variantu omikron, která se dosud v Česku potvrdila u dvou lidí. Šest případů je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové z Jihomoravského kraje a po jednom v Praze a ve Středočeském kraji. Na jižní Moravě je podezření na omikron u dvou zdravotních sester z Fakultní nemocnice Brno, dvou jejich dětí a také u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Svrčinová uvedla, že všichni mají bezpříznakový nebo velmi lehký průběh nemoci.

Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedli, že omikron je podle všeho nakažlivější než předchozí typy koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale zřejmě není nebezpečnější než nyní v Česku nejvíce rozšířená koronavirová varianta delta.

Incidenční číslo se od čtvrtka snížilo ve většině regionů, jedinou výjimkou je Liberecký kraj, kde incidence nepatrně vzrostla na 932. V šesti krajích je stále vyšší než 1000. Ve Zlínském kraji připadá na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní 1147 nakažených, na Vysočině to je 1101 nakažených. Naopak v Karlovarském kraji má incidenční číslo hodnotu 434, nejméně v Česku.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 95 647 dávek vakcíny proti koronaviru. Zájem je v posledních dnech vysoký, lidé si chodí především pro třetí posilující dávku.

Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku celkem 2 312 736 případů koronaviru, většina lidí se již z nákazy vyléčila.