Odpověď z nemocnic je zatím sebevědomá: Covid nás už nezaskočí. „Poučili jsme se a jsme na příchod případné další vlny připraveni. Nyní máme dostatek léků, přístrojů, kyslíku i ochranných pomůcek,“ říká předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Jedinou „kaňkou“ podle Sohlicha stále zůstává poddimenzovaný personál. V případě nutnosti tak bude muset pomoci armáda i studenti medicíny. Jinak se ale nemocnice „cítí“ a během hodin se opět uvedou do covidového provozu.

Od chvíle, kdy skončilo povinné testování na koronavirus ve školách, se některé děti musí pro vstup na sportoviště nebo do skautské klubovny prokázat negativním testem. Což se rodičům prodraží.
Jedno šťourání v nose za druhým. Místo zábavy se děti na kroužcích testují

Špitály se přes léto připravovaly na možnou další vlnu epidemie i po technické stránce. Zvětšovaly především zásoby životadárného kyslíku, úplnou novinkou jsou pak i pratelné covidové obleky, které doplňují dosud používané jednorázové „igelity“. Pratelné obleky například nově používá brněnská Fakultní nemocnice. „Chceme jít ekologickou cestou, a proto jsme pořídili několik pratelných obleků. Nebudeme mít tolik odpadu a navíc je to i ekonomicky výhodnější,“ popisuje mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Toto zdravotnické zařízení bylo v loňském roce jedním z nejvytíženějším v zemi. Své infekční oddělení, které čítá na 70 lůžek, je schopné během několika hodin rozšířit i na další oddělení a opět z nich učinit covidária. Zatím to není potřeba: v brněnské FN se teď léčí 13 pacientů s covidem, z toho čtyři pacienti leží na JIP.  

Materiální připravenost 

Slova o materiální připravenosti potvrzují i další nemocnice napříč republikou, které v tomto týdnu oslovili reportéři Deníku. Všechny jsou podle svých zástupců schopny během pár hodin omezit chod běžných oddělení a opět je předělat na covidové pracoviště. Platí to i pro Slezskou nemocnici v Opavě. Právě Opavsko je nyní nejvíce covidem zasaženo a v posledních dnech tu byla nákaza covidem potvrzena u 175 lidí. V nemocnici však leží „jen“ pět pacientů,  z toho dva na JIP. V Praze například Všeobecná fakultní nemocnice také těží ze zkušeností z loňska.

Zdravotníci pečují o pacienta s koronavirem. Ilustrační foto
Očkovaní vs. neočkovaní: Ti s vakcínou končí v nemocnici zřídka, ukazují data

„Oproti první vlně jsme nyní dobře zásobení potřebným zdravotnickým materiálem,“ ujistila tisková mluvčí Marie Heřmánková. Po prázdninovém oddychu, kdy zde od 18. května neležel žádný pacient s covidem, jsou na případnou další vlnu připraveni i v Nemocnici Karlovy Vary. „Od začátku srpna evidujeme jednotky případů. V současné době tu máme na 20 lůžkách infekčního oddělení šest pacientů, z toho dva jsou v izolačních boxech. V případě potřeby jsme schopni uvolnit další kapacity v řádu několika hodin,“ dodala mluvčí karlovarské nemocnice Markéta Singerová.