Nárůsty nakažených byly v mezitýdenním srovnání vyšší každý den tohoto týdne s výjimkou úterý, kdy byl ale svátek. Od pondělí do pátku odhalily laboratoře v Česku 3615 nakažených. V předchozím týdnu to za stejné období bylo 2577 případů.

Reprodukční číslo se od konce srpna drží nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování epidemie. Na začátku tohoto týdne bylo na hodnotě 1,11. Roste v posledních třech dnech. Dosud nejvýše bylo letos v první polovině září, kdy se dostalo na 1,47.

Nejlépe si vede Karlovarsko

Epidemická situace se liší v jednotlivých regionech. V Praze připadá za uplynulých sedm dní na 100 tisíc obyvatel 58 nakažených, což je nejvíce v zemi. V Moravskoslezském kraji je incidence 54, v jižních Čechách 50. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj se 14 případy na 100 tisíc obyvatel v posledních sedmi dnech. V Královéhradeckém kraji je incidence 15, v Libereckém kraji 16.

Počet hospitalizovaných se v posledních dnech příliš nemění. V pondělí bylo v nemocnicích s covidem 226 lidí, v pátek o čtyři více. V těžkém stavu bylo na začátku týdne 38 lidí, jejich počet se do pátku o šest snížil.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara už není většina lidí vůči covidu vnímavá tak, aby u nich způsobil vážnější stav, protože nemoc buď prodělali, nebo jsou očkovaní, případně oboje. "Virus bude do nemocnic přivádět hlavně ty, kteří nákazu neprodělali a z vlastního rozhodnutí se nenechali očkovat, anebo osoby s oslabenou imunitou, které nevyužijí možnost bezplatného posílení imunity booster (podpůrnou) dávkou. Počet případů bude stoupat především v méně rizikových skupinách populace," sdělil ČTK Maďar. Zpřísňovat opatření proto podle něj není třeba.

Zdravotníci v pátek podali zhruba 12 tisíc dávek vakcíny. Bylo to nejvíce v tomto týdnu, ale zhruba o 2000 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno 11,8 milionu dávek. Dokončené očkování má necelých šest milionů lidí.

Kontroly na hranici se Slovenskem.
Od pondělí se kvůli covidu ztíží návrat ze Slovenska a Lucemburska

Laboratoře v pátek provedly přibližně 99.000 testů, v mezitýdenním srovnání to bylo o 26 tisíc testovaných méně. V kategorii preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl nově potvrzených případů nemoci stoupl z 0,17 procenta za předchozí pátek na 0,38 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl z 1,0 na 1,95 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 2,41 na 4,08 procenta.

V Česku dosud s nákazou covid-19 zemřelo 30 477 lidí. V tomto týdnu eviduje ministerstvo deset obětí. Ve středu zemřelo s koronavirem pět lidí, což je nejvíce od 10. června. Loni touto dobou umíraly zhruba dvě desítky nakažených za den.

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v zemi 1 693 234 případů nákazy. Většina lidí se již z nemoci vyléčila.