A začíná tak s novým seriálem Pravda a lži o koronaviru, který bude každý týden několik takových informací, pravd a tvrzení ověřovat, vysvětlovat a případně vyvracet. Pokud se ale ukážou jako pravdivé, tak i potvrzovat. „Projekt navazuje na úspěšný čtvrteční seriál Deník proti fake news, v němž dál pokračujeme. Nový seriál bude jeho nedílnou specializovanou součástí,“ poznamenal šéfredaktor Deníku Roman Gallo.

První díl seriálu naleznete zde:

Nejčastější fámy o očkování na covid: Může za neplodnost, způsobuje rakovinu

Celý tento týden se Deník bude věnovat nejčastějším tvrzením o covidových vakcínách. Právě očkování je totiž předmětem nejvíce často navzájem se vylučujících tvrzení, která kolují po sociálních sítích.

Deset fám, které pečlivě vybrali reportéři Deníku, specializující se na dezinformace, představíme v šesti dílech. Dnešní díl seriálu se věnuje tvrzení, že za pandemií stojí miliardáři George Soros a Bill Gates. A současně také přinášíme další odpověď na otázku čtenáře Deníku.

Zdroj: Deník- nový seriál Deníku o tom, čemu lidi věří v souvislosti s covidem. Každé tvrzení prověříme a napíšeme o něm
- začínáme teto týden 10 tvrzeními o očkování, které často kolují mezi lidmi
- velký článek o prvních pěti fámách vyšel v pondělním vydání Deníku
- každý další den pak rozebereme jednu další fámu či pravdu, pohromadě je najdete na www.denik.cz v rubrice o fake news
- témata pro další dny: Nemocnice jsou prázdné (pátek 10. 12.) a Ty nejdivočejší fantazie (sobota 11. 12.)

Tvrzení číslo 8

Za pandemií stojí George Soros a Bill Gate. Ten druhý do očkovaných přes vakcíny vpravuje čipy.

Verdikt Deníku: lež

Vysvětlení:
Jde jen o konspirační teorie. Nic z toho nebylo nikdy prokázáno. (Šíří se také zprávy o tom, že virus unikl z laboratoře ve Wuhanu, kterou vlastní společnost Pfizer. Firmu mají financovat právě Gates a Soros).

Druhý díl seriálu naleznete zde:

Nejčastější fámy o covidu: Očkování a covidové pasy mají rysy totalitních režimů

Není ani technicky možné připravit očkovací látku, která by obsahovala čip například na sledování osob, jak se často mylně píše na dezinformačních webech či v diskusních fórech. Možná tomu lidé věří i proto, že podobná teorie je v několika dílech Jamese Bonda – jedná se o takzvanou chytrou krev. Film je ovšem fikce a fikcí jsou i některé technické vymoženosti v něm.

Očkovací látka / tekutina je čirá a neobsahuje žádné pevné částečky.Americký miliardář Bill Gates ani finančník maďarského původu George Soros, který je velmi častým cílem dezinformací, nemají žádný profit z firmy Pfizer. Gates ani Soros za pandemií nestojí, a ani jeden z nich o pandemii předem nevěděl.

S využitím informací MZČR a WHO.

Otázky čtenářů

Email: 
Dobrý den. Dostal jsem od svého kolegy tip na články, které píšete o covidu. Nevím, jestli jsou určené pro očkované, aby si potvrdili svoji volbu, nebo pro neočkované, aby je Deník pomohl přesvědčit. Já patřím ke druhé skupině. Pokud bych měl ty články vůbec detailně číst, musel bych mít např. informace. Vaše vzdělání v tomto velmi odborném oboru, kdo je odborným garantem těchto článků, jak jsou ozdrojované jednotlivé informace. Pokud tyto informace nemám, tak lituji, ale budu jeden z těch, kteří nebudou napraveni. Nenašel jsem na webu pod články diskuzi. Existuje? No a taky by se asi slušelo, abyste napsala, jaké zdroje Vás vedly k vytvoření těch hlavních 10 tvrzení. Přeji Vám i redakci hodně čtenářů a těším se na odpověď. Tomáš Frydrych

Konspirační teorie o očkování proti koronaviru neustávají. Jejich vyznavači se je navíc snaží posílit tím, že je míchají dohromady
Včasná léčba pomocí ivermektinu? Nové zaklínadlo antivaxerů, ale opřené o lži

Odpověď Deníku:
Vážený pane Frydrychu, naše články jsou určeny všem, ale především těm, kteří pochybují a neví. Ale i těm, kteří mají pocit, že mají pravdu, ale není vyslyšena. K dalším dotazům: Kolegyně Anita Mejzrová je naší reportérkou, která se dezinformacím věnovala již dříve na Seznamu. Informace jsou vyzdrojované u každého článku, využíváme odborných institucí s významnou prestiží, fakta z ověřených otevřených zdrojů. Diskutovat u našich textů mohou jen registrovaní uživatelé Deník klubu, a to jen u některých. Deset nejčastějších tvrzení o koronaviru vybíral tým editorů a autorů specializujících se na zdravotnictví, sociální sítě a fake news. Ale budeme se věnovat i dalším v dalších týdnech. ⋌Děkujeme Vám za váš zájem, redakce.

Výzva čtenářům Deníku a deník.cz

Je dost lidí, kteří jsou přesvědčeni, že média neříkají o covidu pravdu. Že zamlčují rizika, negativní dopady vakcíny a další zásadní informace, které jsou v rozporu s tím, co slyšíte od vlády a většiny expertů v televizi či čtete v novinách.

Možná, že tento pocit máte i vy či vaši blízcí nebo známí. Proto se na Vás obracíme s nabídkou: pošlete nám konkrétní informace o varovných případech spojených s pandemií či vakcinací, o nichž víte a o kterých se veřejně nikdo nedozví.

Svoje podněty, prosím, pište na email na adresu: alena.pancerova@denik.cz anebo poštou na adresu U Trezorky 921/2, 158 00 Praha 5 – Jinonice, na obálku nadepište Covid.

Každou upřímně míněnou informaci od Vás prověříme a bez ohledu na výsadek našeho šetření o ní v Deníku napíšeme.

Předem děkujeme,
Roman Gallo
šéfredaktor Deníku