Patnáct procent z nich, tedy 572 pacientů, je v těžkém stavu a vyžaduje intenzivní péči. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Očekává se, že podzimní vlna bude dál zrychlovat - porostou počty lidí, kteří s covidem skončí v nemocnici a denní přírůstky zřejmě budou atakovat rekordní hodnoty celé epidemie.
Počet nových případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718.
V neděli se z celého týdne testuje nejméně, bývá tedy i nejméně potvrzených případů. Zjištěných 5650 případů covidu za 14. listopad je čtvrtá nejvyšší hodnota za neděli od začátku epidemie. Nejhorší byl loňský 25. říjen se 7300 případy. V sobotu přibylo v zemi 9161 nákaz, což byl třetí nejhorší víkendový výsledek vůbec.

Ve všední dny minulého týdne byla čtyřikrát překonána hranice 10 tisíc nových případů nákazy koronavirem za den. Nejvyšší nárůst byl v úterý, kdy do statistik přibylo 14 557 případů, jen zhruba o 330 méně jich bylo v pátek. Dá se očekávat, že tento týden bude podzimní vlna epidemie dál zrychlovat a bude atakovat rekordní hodnoty celé epidemie.
Skoro dva miliony nakažených
Od loňského března se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem téměř 1,9 milionu lidí. Zemřelo 31541 z nich, přičemž v poslední době poměrně výrazně rostou počty úmrtí za jeden den. Denním maximem z minulého týdne bylo středečních 69 úmrtí, ve čtvrtek eviduje ministerstvo o jednoho zemřelého méně. Každý den druhého listopadového týdne v průměru zemřelo 54 lidí s potvrzeným covidem.

Situace se zhoršuje ve všech krajích bez výjimky, nejhorší zůstává na Moravě. V Olomouckém kraji se počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden blíží hodnotě 1100. Přes 900 je to v Jihomoravském kraji a přes 800 v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde je takzvané incidenční číslo 243.
Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má v Česku 70 procent dospělé populace, konkrétně 6,37 milionu lidí, z toho 6,16 milionu lidí má očkování dokončené. V případě populace od 12 let, pro kterou je v ČR očkování dostupné, je plně očkováno 66 procent. Ze všech obyvatel Česka má očkování hotové 57,5 procenta lidí. V neděli podali zdravotníci 7868 dávek vakcíny, zhruba o 1500 méně než o týden dřív.
Zpřísněná opatření
Ode dneška platí kvůli stále se zhoršující situaci některá nová opatření, která mají zpomalit šíření viru a motivovat lidi k očkování. Neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení se musí každý týden testovat. Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Očkování cizinců proti covidu-19, kteří legálně a dlouhodobě pobývají v Česku, začne hradit stát.
Další zpřísnění dnes projedná vláda v demisi. Zřejmě od pondělí 29. listopadu nebude možné se prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních či sportovních akcí nebo některých služeb antigenními, ale pouze přesnějšími PCR testy na covid-19. Někteří odborníci ale varují, že tyto kroky na zbrzdění epidemie nestačí.
Preventivní testy na covid-19 pojišťovny od začátku listopadu hradí jen dětem a mladým do 18 let, plně i částečně očkovaným a těm, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Laboratoře v Česku v neděli otestovaly na přítomnost nového koronaviru přes 46 tisíc vzorků, přičemž mírně převažovala PCR metoda. U preventivních testů bylo pozitivních 6,4 procenta vzorků, o týden dřív to bylo 3,7 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl za týden podíl pozitivních z 8,5 procentního bodu na 15,4 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních zvýšil z 23,4 na 33,9 procenta.