Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstává pátý den na 28 případech. Dál je nejvyšší v Praze, kde stouplo na 49 případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj se 41 případy. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj s 11 nemocnými. Mezi okresy přetrvává nejméně příznivá situace na Opavsku, kde připadá na 100 tisíc obyvatel 87 nových případů nákazy za posledních sedm dní.

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti. Odborníci předpokládají, že nadcházející vlna nezatíží nemocnice tak dramaticky jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména kvůli velkému počtu lidí, kteří jsou už proti covidu očkovaní nebo nemoc prodělali. Ve zkoumaných vzorcích v Česku převažuje nakažlivější mutace delta, dříve označovaná jako indická, a její subvarianty. V zemi dál platí některá omezení, plošný lockdown znamenající například uzavření škol, většiny služeb a obchodů nebo razantní omezení každodenních aktivit i pohybu podle vlády nehrozí. Připouští ale přísnější restrikce v nejvíce postižených regionech či obnovení testování ve školách.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci, drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30 442 lidí s covidem-19 zemřelo. Počty úmrtí ve srovnání s prázdninami zvolna rostou, za pondělí jich ministerstvo eviduje zatím čtyři.

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali přes 11,73 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. V poslední době tempo očkování zpomaluje - zatímco v červnu či červenci se denně očkovalo přes 100 tisíc lidí, během srpna klesly denní počty na desítky tisíc a v posledních týdnech se počítají v řádech tisíců. Uplynulý den se očkovalo bezmála 10 500 lidí, před týdnem jich bylo skoro 14 tisíc.

Očkovaní od konce prosince

Od pondělí si mohou nechat dát další posilující dávku vakcíny lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování proti covidu-19. Většinou jsou to zatím zdravotníci nebo senioři z pobytových zařízeních sociální péče. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

V pondělí laboratoře provedly asi 67 tisíc testů, z toho přes 45 tisíc antigenních a zbytek pomocí přesnější metody PCR. V mezitýdenním srovnání bylo testů o zhruba 5 tisíc méně. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, se podíl nově potvrzených případů pohybuje kolem půl procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bylo v pondělí pozitivních 1,63 procenta vzorků. Podíl odhalených nákaz u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, činil téměř 2,9 procenta. Během jarní vlny epidemie byla pozitivita testů mnohonásobně vyšší.