Problémy má například 90 studentů Mendelovy univerzity z Ghany, celkem je v podobné situaci asi stovka zahraničních studentů téže školy. "Většina z nich má hluboko do kapsy. Pokud se nebudou každý týden testovat, tak jim hrozí vyloučení z kolejí a nám pokuta. Řada ze studentů tuto absurdní situaci řeší tím, že se nechají znovu očkovat i v České republice, takže už mají někteří třeba čtyři dávky Pfizeru," uvedla rektorka Danuše Nerudová.

Vakcínou od společností Pfizer a BioNTech se podle Nerudové nechávají očkovat také studenti z Číny, kteří by jinak nevyhověli českým regulím.

Podle Mendelovy univerzity stát u studentů z některých vybraných zemí neakceptuje certifikáty o očkování vakcínami, které jsou v Česku registrované. "Je to opravdu absurdní. Český stát studenty například z Gruzie nebo Zambie do České republiky pozve a dá jim stipendium s bydlením a na druhé straně jim pobyt značně komplikuje. Přitom, kdyby bydleli v soukromí, žádné problémy nemají. Udělené vízum je totiž podmíněné ubytováním na kolejích,“ popsala Nerudová.

Na Mendelově univerzitě v Brně je aktuálně zhruba 1600 zahraničních studentů, z toho 700 Slováků. „Studenti ze zemí Evropské unie nebo USA tyto problémy samozřejmě nemají. Ale jejich kolegové ze zemí jako Gruzie, Ghana, Etiopie nebo Zambie, kteří mají v těle stejnou očkovací látku a certifikát potvrzený navíc i na ambasádě, ano. Stát by měl přistupovat ke všem stejně a podmínky sjednotit,“ míní rektorka.

Na seznamu zemí, ze kterých Česko certifikáty uznává, jsou kromě zemí z EU a USA většinou státy z Jižní Ameriky nebo Asie. Z afrických zemí na seznamu není ani jedna. "Ministerstvo zahraničních věcí dále pracuje na získávání dalších certifikátů a jejich technických parametrů tak, aby mohl být výše uvedený seznam dále rozšiřován," píše ministerstvo zdravotnictví na webu. "Očkování a možnosti jeho uznávání ze zahraničních zemí, což se netýká jen zahraničních studentů, je plně v gesci ministerstva zdravotnictví," řekla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že ČR uznává očkovací látky s udělenou registrací od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) nebo látky vyrobené v souladu s patentem takových přípravků, které jsou schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití.

"Druhou, neméně podstatnou část, ale tvoří i potvrzení o očkování, tj. certifikáty, které je nutné pro jejich použití v ČR dálkově ověřit. Řada zemí, mezi nimi i zmíněná Ghana, ale například i Japonsko, takový druh certifikátu zatím nemají. Ministerstvo zdravotnictví proto trvá na tom, aby byly certifikáty opatřeny buď QR kódem, nebo podobným prvkem, prostřednictvím kterého lze věrohodnost očkovacího certifikátu efektivně zkontrolovat," sdělila ČTK Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.