Nejnovější data podle Rakušana naznačují, že by se Česko mohlo ocitnout za vrcholem vlny, kterou způsobila covidová varianta omikron.

"Nejhorší situace je v současné době v Královéhradeckém hraji. Situace je pořád vážná, byť se zlepšuje. To, že nekončí tolik lidí na jednotkách intenzivní péče, je podle lékařů jednoznačným důsledkem toho, že ti, kteří jsou naočkovaní především třemi dávkami, skutečně nemají závažný průběh," uvedl.

Obec Sloupno. Maličká vesnice, kde se lidé drží většinou doma
Poslední bašta v Česku padla: Sloupno má první dva pozitivní na covid

Kabinet podle něj chystá schvalovat rozvolnění tento i příští týden. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden oznámil, že od středy 9. února zruší vláda povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Vláda také oznámila, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru.

ON-LINE ke covidu čtěte ZDE

I přes chystané rozvolnění je podle Rakušana stále namístě opatrnost. Vicepremiér vyzval k dodržování základních opatření, jako jsou zakrývání dýchacích cest, dodržování rozestupů a hygienických opatření. "Také bych moc žádal, abychom nerezignovali ani na očkování, ani na rozum," řekl.

Členy ÚKŠ dnes Rakušan informoval o chystané změně statutu štábu, kterou minulý týden podpořila BRS. Kabinet by ji měl schválit ve středu. "My tím splnili velký slib. V minulých letech štáb vlastně pozbyl své důležitosti, vytvářely se jiné struktury řízení pandemie," vysvětlil. Nová pravidla se uplatní i při příštích krizích a usnadní jejich zvládání. "Řízení krize bude jednoduché, jasné a přehledné," vysvětlil.

Testování na covid. Ilustrační snímek
Omikron je držák, nakažlivý zůstává i po týdnu. Ulpí například na nábytku

Kabinet se chce vrátit ke znění statutu, podle kterého vede ÚKŠ ministr vnitra, jen v případech spojených s armádou ministr obrany. Podle nynější úpravy jmenuje předsedou štábu podle charakteru situace některého z členů vlády premiér. Statut změnila vláda ANO a ČSSD, podle kritiků kvůli tomu, že tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl mít vůdčí roli v boji s epidemií.

Podle návrhu se také změní obsazení ÚKŠ. Členkou nově nebude ředitelka Státního zdravotního ústavu. Členy se naopak stanou ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR).